הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
נשים וכסף נשים ועסקים
מקצועות נשיים וגבריים?

כיום עדיין ישנם מקצועות בהם קיים רוב גברי או רוב נשי מובהק. האם יש מקום למקצועות ''גבריים'' ו''נשיים'' בחברה ששואפת להיות שוויונית, ובמה בעצם השוויון צריך לבוא לידי ביטוי? 
כתבות נוספות
* האם יש מקום לנשים בענף הנדל''ן המקומי?
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

ביודיזל- מה זה בכלל והאם זה טוב או רע?

האם נתקלתן במושג ביודיזל? יש כאלה הרואים בו מקור לרווח כלכלי, אחרים מאמינים כי זהו אחד ממקורות האנרגיה העתידיים. יש המאמינים כי זהו הפיתרון להתחממות כדור הארץ ומהצד השני יש הרואים בו את האסון ההומניטארי הבא. הכירי את הביודיזל
מאת: ד"ר שרון פרל אולשוונג
24/09/2007

מאז משבר הנפט של שנות ה- 70, קיים עניין מחקרי רב בתחום הדלקים האלטרנטיביים. מחקרים רבים נסבו סביב הרצון למצוא מקור אנרגיה זמין וידידותי לסביבה, כאשר הושם דגש רב על ניסיון למחזר פסולת ביתית. בין החומרים שנבחנו כבעלי פוטנציאל אנרגטי לשמש כדלקים אלטרנטיביים  ניתן לציין את ה: מתנול, אתנול, גז טבעי, גז טבעי מנוזל, שמנים צמחיים ושינויים פיזיקאליים וכימיים בבנזין ובדיזל.

בשנות ה-30 וה-40 שמן צמחי שימש כדלק חרום. שמנים אלה אינם מכילים גופרית ומכילים כ-10% משקלי חמצן. אחוז החמצן הגבוהה יחסית משפר את הבערה, של שמנים אלה ביחס לדיזל ומקטין את שיירי הפחמימנים אשר אינם נשרפים. יחד איתם יורדת גם כמות ה- CO הנפלט לאוויר וכמות העשן, כך שלשימוש בשמן צמחי כבסיס לדלק יש יתרונות באספקטים של איכות הסביבה. אחד הקשיים הגלומים בשימוש בשמן צמחי באופן ישיר כמקור דלק הינו צמיגותו הגבוהה ונדיפותו הנמוכה שמן לעומת דיזל תקני. שתי בעיות אלה עשויות לגרום לכשלים בתפקוד המנוע תופעות אלה יכולות להצטמצם למינימום ואף להיעלם לחלוטים ע"י שימוש בביודיזל.

אז מה זה בעצם "ביודיזל"?
ביודיזל, המכונה לעתים "הזהב הצהוב", הינו תחליף לדיזל (אותו דלק דיזל - סולר שמשתמשים בו היום ומגיע מבארות נפט), אשר מופק בתגובה כימית בין שמן (לדוגמא שמן קנולה או שמן סויה, כזה שנמצא בכל מטבח) לבין אלכוהול, בנוכחות של זרז. התגובה נקראת טראנס אסטריפיקציה.  בסוף הטור יש קצת כימיה למי שמתעניינת וכמובן שאפשר לכתוב לי ואשמח לענות על כל שאלה.

למה צריך לבצע את התגובה הכימית? 
כפי שהסברתי וכמו שכולנו יודעות השמן הוא חומר צמיג והצמיגות שלו אינה מאפשרת לו לשמש כחומר דלק כמו שהוא. הסיבה לצמיגות תמונה במבנה הכימי של השמן שבעצם לוקח שלוש שרשראות פחממניות וקושר אותם יחד ביחידה אחד. בתגובה הכימית אנחנו  מפרידים את השרשראות ליחידות נפרדות וע"י כך השרשראות יכולות לנוע בנפרד זו מזו וכך בעצם יורדת הצמיגות ועולה הנדיפות שלו והוא בוער ביתר קלות.
באירופה כבר הוכנסו לשימוש דלקים המכילים ביודיזל בתערובת עם דיזל באופן חוקי, בעיקר סולר המכיל 5% דיזל ומכונה B5 וסולר המכיל 20% ביודיזל B20 ומכיל 20% ביודיזל. 
מי שרכשה או תרכוש מכונית שנוסעת על סולר תוכל למצוא בספר הרכב את התנאים בהם היא יכולה לתדלק בתערובת המכילה ביודיזל.

טענות המצודדים בשימוש בביודיזל
ההפקה פשוטה - "מתכון " בסוף הטור. כל ישוב, כפר ומדינה תוכל לספק לעצמה את מקורות האנרגיה שלה בעת הצורך ולא תהיה תלויה בחסדים של מדינות אשר חולשות על מקורות הנפט בעולם, שרבות מהן אף בעלות משטרים שאינם יציבים.
מקור האנרגיה זמין, שמן, פסולת חקלאית, פסולת אורגנית, ביומסה, אצות.... יספק מקור פרנסה רב לחקלאיים, יאפשר שימוש בחומרים שהיום לא נעשה בהם שימוש, ישפר את המחזור. בהקשר הזה אוסיף ואומר כי מקדונלד למשל ולא רק היא מייצרת ביודיזל משמן הטיגון שלה וכך בעצם ממחזרת ומיעלת כלכלית. גם בארץ יש מי שרוכש שמן טיגון משומש ממסעדות, פלאפליות וכדומה ומיצר ביודיזל.
מחזור גז החממה דו תחמוצת הפחמן CO2- כולנו עדות לטענה כי כדור הארץ מתחמם עקב פליטה מואצת של גז החממה. העולם כיום מנסה לאזן את כמות דו תחמוצת הפחמן הנפלטת לאטמוספרה. חלק ניכר מגז החממה נפלט מתחבורה ומנועים.  המצדדים בשימוש בביודיזל טוענים כי מאחר והמקור  לדלק

זה הוא צמחי והצמח בעצם צורך דו תחמוצת הפחמן לצורך גדילתו הרי שבעצם מאזן הצריכה והפליטה הוא אפס ועקב כך אנו מקטינים את כמות הגז הנפלטת לאטמוספרה.

טענות המתנגדים
כוהל מתילי -
אם נתייחס לתהליך הייצור דברתי על תגובה עם כוהל. שני הכהלים הנפוצים הם כוהל אתילי – אתנול (אותו אלכוהול הקיים במשקאות אלכוהוליים) וכוהל מתילי (חומר רעיל אשר יכול לגרום לעיוורון). בישראל וברוב מדינות העולם הכוהל המתילי הוא הזול מהשניים ולכן בוחרים להשתמש בו.  אחרי שהמוצר קיים אין בעיה אבל בתהליך הייצור אם מי שמיצר אינו מבין מספיק בחומרים, יפלטו לסביבה אדי מתנול רעילים.
מקור אנרגיה זמין- באדמה יש וגידולים חקלאיים שאפשר לגדל בכל מקום, אך המתנגדים טוענים שבסופו של תהליך במקום לגדל גידולים לצורך מזון יגדלו במדינות מתפתחות "גידולי אנרגיה" גידולים בהם המערב יהיה מעוניין על מנת להפיק ביודיזל. וכך באותם מדינות עניות שגם היום המזון מועט יהיה עוד פחות.
דו תחמוצת הפחמן, נכון שימוש בביודיזל סוגר מאזן של דלק אשר צורך בעת גדילתו את דו תחמוצת הפחמן שהוא פולט כאשר הוא נשרף אבל מה קורה בשטח, בשטחים נרחבים באינדונזיה ובמקומות אחרים כורתים היום יערות שלמים על מנת לשתול  גידולי שמן, יערות על תרמו הרבה יותר דו תחמוצת הפחמן למאזן גז החממה בעולם כך שהמאזן מופר ולא לטובה .

השקפתי הפרטית ומקרה נובל
אם לסכם עד כאן אוכל לומר שניסיתי להציג את הדברים מנקודת מבט אובייקטיבית, לשמור על איזון, לא להביע את דעתי.
ובכל זאת כדר' לכימיה וכמי שעוסקת כיום בפיתוח טכנולוגיה לייצור ביודיזל לא אוכל לומר שביודיזל הוא דבר שלילי, אלא שכמו הרבה דברים אחרים והמצאות אחרות מי שעושה בדברים שימוש שלילי הוא האדם. בנקודה זו לפני שאעבור עוד קצת לכימיה למי שמתעניינת אזכיר את סיפורו של אלפרד נובל, שעל שמו ובזכותו קיים פרס נובל.
אלפרד נובל היה כימאי שעבד עם אביו במפעל המשפחתי הקטן שייצר  ניטרוגליצרין, חומר נפץ ששימש בעיקר לפריצת דרכים.  במפעל המשפחתי התרחש פיצוץ בו נהרג אחיו הצעיר של אלפרד נובל יחד עם מספר אנשים נוספים. בעקבות זאת פיתח נובל את הדינאמיט כחומר יציב שאינו רגיש לזעזועים כאשר מטרתו הייתה להציל חיי אדם. ההצלחה הגדולה עם הדינאמיט הביאה את המין האנושי לבחור להשתמש בהמצאה למטרות מלחמה, דבר שנובל סלד ממנו מאוד. בעקבות זאת החליט נובל להוריש את  רוב הונו לפרס נובל, אך רק לתגליות שתורמות לקידום העולם ולשלום. כיום מחולקים מידי שנה חמישה פרסים בתחומי הפיסיקה , הספרות, השלום הכימיה, הפיסיולוגיה והרפואה.

לסיום, קצת כימיה
תגובת טראנסאסטריפיקציה של טריגליצרידים או חומצות שומניות (שמקורם בשמנים מהחי או מהצומח) עם כוהלים בעלי שרשרת אלקילית קצרה (דוגמת מתנול או אתנול) מזורזת על ידי: בסיס, חומצה או אנזים, ומאפשרת את המרת השמן הצמחי (שהוא טריגליצריד TG)) לאלקיל אסטר של חומצות שומן (שימוש במתנול יגרום ליצירת FAME ) ולגליצרול (G) כפי שניתן לראות במשוואה הבאה:
  

 למי שרוצה קצת יורת מידע בכל נושא שהזכרתי, מוזמנת לפנות אלי בשמחה.

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
שאלה למבינים
, ירושלים  12/09/2010 15:36:25
השאלה היא: במקרה של פסולת אורגנית לא שומנית איך אנכנו יוצרים ממנה ביודיזל, כי אל פניו הפחממנים אולי מחילים חומצות שמון אך מרכיבים רבים נוספים???
תגובה לתגובה
מידע נוסף www.bio-diesel.org.il
,   17/07/2008 12:22:53
המאמר מקצועי מאוד
בפרט לחומר הקיים בעברית
סדנאות לייצור ביתי של ביודיזל
ומידע נוסף
www.bio-diesel.org.il
תגובה לתגובה
מה עם צמח הזטרופה
, פ"ת  16/07/2008 15:12:20
רציתי לקבל אינפורמציה לגבי הפקת ביודיזל מצמח הזטרופה
יתכן והפקה מצמח זה יהייה פיתרון למתנגדים ויתמוך במצדדים
נא תשובתך לאימל שלי
תודה
תגובה לתגובה
ביודיזל
, שרון  18/05/2008 18:21:06
אם אפשר לשוחח, תודה
0504336688
תגובה לתגובה
מה השימוש בתוצרים של הביודיזל
,   10/04/2008 19:06:40
שרון שלום!
רציתי לדעת מה התוצרים של הביודיזל והאם הם נקיים מספיק
הודה לך אם תיצרי איתי קשר למייל שלי תודה.
תגובה לתגובה
צילום אוביקטיבי
,   14/03/2008 10:58:09
מראה ילד תשוש אי שם באפריקה ,כורע על ברכיו ,וברקע עוף טורף ממתין למותו .לא ידוע אם הצלם הציל אותו ,[מעשה לא אובייקטיבי של התערבות כוחנית במהלך הענינים ]אבל מאוחר יותר בחר הצלם להתאבד .לא הצלחת להתייחס לחיוניות צמצום התלות בנפט האיסלמי,שמכתיב כבר מעל ל100 שנה את התנהלות המערב ,ומממן[3 ממים] את מרבית מעשי הנבלה בעולם מדארפור ועד ירושליים .לממשלת ישראל אין עניין לעודד ייצור תחליפי נפט ,עליו יש לה רווח של 100%
והיה אוביקטיבי [גם אם לא ריאלי ] לצפות מהאקדמיה לראות מעבר למבחנות .אשר לרעב ,אותם שלטונות שמעדיפים להרעיב את האוכלוסיה למטרות חשובות מאד יעשו זאת גם בלי לגדל ג'ופטרה .והארה [מלהטיל אור ]אישית : גם בך יכול לפגוע פטרו-טרור .
תגובה לתגובה
השקעה בביו דיזל
, שרון  03/11/2007 20:50:04
שרון שלום,
אנו בוחנים כעת את הנושא בארץ ובדרום אמריקה לגבי זטרופה וקיקיון
הייתי מעוניין ליצור עמך קשר
המייל שלי:
[email protected]
בברכה
מוטי
תגובה לתגובה
שימוש בביודיזל
,   19/10/2007 11:19:56
עד כמה שמיש הביודיזל?
האם מיוצר בצורה מסחרית?בארץ?מי משתמש בו?
תגובה לתגובה
  
+ שימוש בביודיזל
, , 19/10/2007 20:34:24
ליאורה שלום
בארץ עדיין לא קיים שימוש חוקי בביודיזל קיימת טיוטת תקן בהליכי אישור, יש לא מעט יצרנים לא פורמאליים המייצרים ביודיזל שרובו משמש בארץ לצורך הסקה, באירופה נמכר B5 דיזל המכיל 5% ביודיזל ו B20 דיזל המכיל 20% ביודיזל באופן תקני בתחנות דלק. מבחינת השימוש בביודיזל לתחבורה די פשוט , יש להחליף פילטרים מאחר והביודיזל ממיס משקעים שמצטברים במערכת הדלק. ובנוסף הביודיזל פוגע בגומיות ובאטמים במערכת הדלק ויש להחליף את סוג הגומי מהם עשויים האטמים. כיום כאשר רוכשים רכב דיזל חדש ניתן למצוא בספר הרכב מהם התנאים בהם ניתן להשתמש בבביודיזל
מוזמת לשאול שאלות נוספות ישירות למייל
שרון
תגובה לתגובה
ייצור ביודיזל
,   09/10/2007 14:08:11
שלום ד"ר שרון פרל אולשוונג.
חשוב! חשוב! חשוב! לציין כי כל חומרים (חומרי גלם, תוצרי ביניים, מוצר סופי ותוצרי לואי) הם דליקים, חלקם רעילים(מאד) וחלקם אפילו פציצים.
זה נכון שכל אחד/ת יכול/ה לייצר ואינני רוצה להרפות ידו/ה של מישהו/י, וביחד עם זה יש לתת תשומת לב רבה לנושא הבטיחות.
בהצלחה
תגובה לתגובה
  
+ שמן המוצא לא ממש מסוכן
, , 10/10/2007 21:28:17
לפחות ב זה השמן שיש לכל אחד במטבח בו לא נהיה היסטריים,
מתנול בהחלט לא סימפטי, אתנול יש לררובנו בבית, הרי זה וודקה, וגם אלכוהול וא לחיטוי, אפילו זה שמחטאים בו את הטבור של תינוק שנולד, והזרז החומר שמוכרים לנו בחנויות עשה זאת בעצמך כדי לפתוח סתימות אז זהירות בסדר אבל לא צריך להגזים
תגובה לתגובה
  
+ פרט קטן
, , 29/12/2008 00:35:06
שלום שרון הכתבה נהדרת ומעניינת, אבל עצה לי אלייך- עשי הגהה לפני שאת מפרסמת משהו. אפילו תגובה של 5 שורות. יש לך מוניטין לשמור עליו.. מקווה שלא פגעתי
תגובה לתגובה
+ סדנא לייצור ביודיזל
, ירושלים, 22/12/2008 02:32:00
סדנאות הביודיזל חזרו. ביום מרוכז ניתן ללמוד לייצר ביודיזל בבית http://www.bio-diesel.org.il/index_files/Page659.htm
תגובה לתגובה
 
טורים נוספים  
הבאת ילדים לעולם הבאת ילדים לעולם
מה זאת אהבה? מה זאת אהבה?
הומופוביה- האם יש אשמים הומופוביה- האם יש אשמים
עישון- אולי נפסיק להסכים שיזרקו לכלוך בכל מקום? עישון- אולי נפסיק להסכים שיזרקו לכלוך בכל מקום?
זכויות נשים בחקיקה, חרב פיפיות אשר יוצרת אפליה זכויות נשים בחקיקה, חרב פיפיות אשר יוצרת אפליה
שביתת המורים שביתת המורים
כתבות נוספות במדור  
הייטק לנשים בלבד הייטק לנשים בלבד
מכשירים לנשות עסקים בתנועה מכשירים לנשות עסקים בתנועה
מובילות נטוורקינג מובילות נטוורקינג
מ-Small Talk ל- Business מ-Small Talk ל- Business
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים