הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
נשים וכסף
 |  נשים ועסקים  |  יזמות עסקית  |  שוק העבודה  |  שוק ההון  |  צרכנות
ייעוץ תעסוקתי וסדנאות קריירה לנשים ב – I Twist

עבודה. קריירה. ייעוד. איפה היית רוצה להיות? מה הבחירה שלך? ב-I Twist מרכז לייעוץ הדרכה והכוונה תעסוקתית,תוכלי ללמוד מה היכולות, החוזקות והנטיה המקצועית שלך על מנת שתוכלי לממש אותן ולקדם את עצמך במקום שבו את הכי טובה
כתבות נוספות
* המדריך לבחירת קופת גמל וקרן השתלמות
* הפגישה הראשונה עם הבנק
* מי מנהל את המנהל?
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

מקצועות נשיים וגבריים?

כיום עדיין ישנם מקצועות בהם קיים רוב גברי או רוב נשי מובהק. האם יש מקום למקצועות "גבריים" ו"נשיים" בחברה ששואפת להיות שוויונית, ובמה בעצם השוויון צריך לבוא לידי ביטוי? 
מאת: נטע טל
23/12/2012
בשנת 2013, ניתן לומר שכבר אין מקצוע שהוא לגברים בלבד או מקצוע לנשים בלבד- נוכל למצוא נשים שעובדות בתחום הבניין והשיפוצים וגברים שעובדים בגן ילדים. עם זאת, אם נסתכל על אחוזים ועל מגמות- עדיין ישנם מקצועות בהם קיים רוב גברי או רוב נשי מובהק. האם יש מקום למקצועות "גבריים" ו"נשיים" בחברה ששואפת להיות שוויונית, ובמה בעצם השוויון צריך לבוא לידי ביטוי? 

מה השתנה ומה נותר כבעבר?
אם נבחן נתונים סטטיסטיים של העשור האחרון, עדיין נמצא רוב נשי במקצועות כגון אחיות, מטפלות, מורות ופקידות, ורוב גברי בתחומים כגון חקלאות ובינוי, תעשייה כבדה, תובלה ועוד. 
אך לא הכל נשאר כפי שהיה בעבר. נשים אמנם פחות נכנסו למקצועות "צווארון כחול" שנחשבים ל"גבריים" באופן מסורתי, אך הן כן משתלבות יותר ויותר במקצועות "חופשיים", שבעבר היה בהם רוב גברי: רפואה, משפטים,  יחסי ציבור ועוד. כיום, כמחצית מהעוסקים בתחומים אלו הן נשים. מקור השינוי הוא ברכישת השכלה גבוהה – כמחצית מהסטודנטים לרפואה הן נשים ויותר ממחצית הסטודנטים למשפטים הן נשים. 
למרות המגמה החיובית, חשוב לשים לב מה קורה בשוק העבודה במקצועות שעברו "פמיניזציה" – במקצועות שבעבר היו "גבריים" ונחשבו לבעלי "סטטוס גבוה", כאשר אחוז גבוה של נשים משתלב בו יורדת התדמית שמיוחסת לאותו מקצוע וחלות הרעות בשכר. הדבר משמר את מציאות הישנה והמפלה – נשים מתוגמלות כלכלית פחות מגברים, גם כאשר יש להן כישורים דומים והן מבצעות אותה עבודה. 
יש לציין שמגמת ההשתלבות של נשים במקצועות החופשיים אינה גורפת, ועדיין ישנם מקצועות שנותרו "גבריים", לדוגמה בתחום ההייטק. בלימודי מדעי המחשב, לימודי מערכות מידע ובתחום התכנות רוב הסטודנטים הנם גברים. ניתן לייחס זאת בין היתר לשעות העבודה הארוכות הדרושות בתחום ההייטק, דבר שאינו מתיישב בקלות עם הרצון לגדל ילדים. 
תופעה נוספת היא "תקרת הזכוכית": גם כאשר יש אחוז גבוה של נשים במקצוע מסוים, אנחנו נמצא את הנשים בעיקר בתפקידים זוטרים ובתפקידי ביניים, ופחות בתפקידים הבכירים. כך למשל, בתחום החינוך יש רוב לנשים אך עדיין נמצא אחוז גבוה של גברים בתפקידי ניהול. בתחום הבריאות, נמצא לא רק אחיות אלא גם רופאות, אך עדיין יש יותר רופאים בכירים,
מומחים ומנהלי מחלקות שהם גברים. 
בעשור האחרון, החקיקה בארץ ובית המשפט העליון פעלו לשינוי מצב זה. החוק מחייב כל מנכ"ל, מנהל אגף או שר לתת ייצוג הולם לנשים ובג"צ קבע כי יש חובת ייצוג הולם לנשים במינוי לדירקטוריונים ובמינוי מנכ"לים לחברות ציבוריות. 

שוויון- מה פירושו? 
יכול להיות שבאופן טבעי נשים יותר נמשכות לעבוד בתחום החינוך, הטיפול ושירותי הרווחה מאשר למקצועות כגון שיפוצניקית או נהגת משאית. אולי זה לא ישתנה לעולם, אולי זה גם לא צריך להשתנות. נשים לא צריכות לנסות להיות "כמו הגברים". איפה אם כן מתחילה הבעיה? 
הבעיה היא שמקצועות "נשיים" נחשבים פחות מבחינת הסטטוס החברתי שלהם ומתוגמלים פחות מבחינה כלכלית. אם לדוגמה, המדינה התה משכילה להכיר בתחום החינוך כחשוב (כי הרי מה חשוב יותר מעתיד ילדינו?) ומתגמלת את המורות והמורים בשכר גבוה יותר, זה היה עושה את כל ההבדל. בחברה שוויונית יותר, לא רק שנרצה לראות אישה שהיא מנכ"לית של חברת נדל"ן או אישה שהיא נהגת אוטובוס- נרצה לראות גם מורה ואחות בבית-חולים שמקבלות שכר הוגן. 
אחת השאלות החשובות היא, האם בחירת המקצוע נעשית בצורה "חופשית", בהתאם לנטיות הלב, לתחומי העניין ולכישורים האישיים או בצורה "מאולצת". כך למשל, יתכן שלא מעט גברים היו רוצים לעסוק בתחום החינוך, אך בשל הציפייה החברתית להיות מפרנס עיקרי של המשפחה, הם נאלצים לבחור מקצוע אחר שיותר מתוגמל כלכלית. באותה מידה, ישנן נשים שמתעניינות בתחום ההייטק  ויכלו להצטיין בו, אך בוחרות במקצוע אחר, שקל יותר לשלב אותו יחד עם גידול ילדים.
שוויון אינו זהות בתכונות או זהות בתחומי העיסוק. האם השאיפה של חברה שוויונית היא לראות אחוז דומה של גברים ונשים בכל המקצועות והתחומים? התשובה היא לא. איזה שוויון אם כן נרצה לראות? בחברה שוויונית נשאף לשוויון הזדמנויות – אפשרות לבחור בתחום העיסוק בצורה כמה שיותר חופשית. כמו כן, נרצה לראות קידום על בסיס כישורים אישיים, ללא הפלייה על בסיס מגדר, דת, גזע, לאום או נטיות מיניות. וחשוב לא פחות- חברה שיודעת להעריך איכויות נשיות ולתת להן מקום, חברה שמעריכה מקצועות "נשיים" ומתגמלת אותם כלכלית בצורה נאותה. 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
הייטק לנשים בלבד הייטק לנשים בלבד
יצרנות או צרכנות יצרנות או צרכנות
תמ תמ"א 38
מ-Small Talk ל- Business מ-Small Talk ל- Business
מכשירים לנשות עסקים בתנועה מכשירים לנשות עסקים בתנועה
מובילות נטוורקינג מובילות נטוורקינג
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים