הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
נשים וכסף נשים ועסקים
מקצועות נשיים וגבריים?

כיום עדיין ישנם מקצועות בהם קיים רוב גברי או רוב נשי מובהק. האם יש מקום למקצועות ''גבריים'' ו''נשיים'' בחברה ששואפת להיות שוויונית, ובמה בעצם השוויון צריך לבוא לידי ביטוי? 
כתבות נוספות
* האם יש מקום לנשים בענף הנדל''ן המקומי?
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

הייטק לנשים בלבד

נשים חרדיות ומוסלמיות מוכשרות בתחום הטכנולוגיות החדשות וההייטק. טרנד חדש - מפעלים ייעודיים לתעסוקת נשים בתחומי הייטק וטכנולוגיות מתקדמות
מאת: נטע טל
29/11/2012
בשנים האחרונות קיימת מגמה חדשה בשוק ההייטק והטכנולוגיות המתקדמות – הכשרה והעסקה של נשים בלבד. במסגרת מגמה זו קמו כמה מפעלים נשים בלבד שמטרתם לאפשר לחוגים שלמים של נשים שלא יכלו לעבוד, למצוא את מקומן בשוק העבודה ולהתפרנס בכבוד.  
מקורה של מגמה זו הוא במחשבה על אוכלוסיית הנשים הדתיות בישראל. בקרב האוכלוסייה החרדית, מרבית הנשים עובדות לפרנסת הבית. עד לפני כמה שנים, האפשרויות עבורן היו מצומצמות ומרביתן עסקו בהוראה בבתי הספר הדתיים. נשים שרצו לפתוח עבור עצמן אופק תעסוקתי רחב יותר, להתמקצע תחומים מגוונים ולהשיג את האפשרות להרוויח משכורת גבוהה יותר, נתקלו בקשיים לא מעטים.
הקושי העיקרי היה הבעיה שבאוכלוסיה המעורבת. גם בתי המכללות והאוניברסיטאות, וגם מקוות העבודה הקיימים בשוק, הם כולם רחבים שבהם נשים וגברים שוהים יחדיו. עבור נשים דתיות שמקפידות על הלכת הצניעות אין אפשרות להשתלב בחברות אלה. הדבר נכון לא רק לנשות החברה החרדית, אלא גם לנשים מוסלמיות דתיות.  

ההבנה של המצב הזה, שבעקבותיו נמנעת פרנסה ממשפחות רבות, הביא מכללות לקיים לימודים נפרדים לנשים, בהם לימודי משפטים ומחשבים, וכן הביא נשים יזמיות להקים מיזמי תעסוקה מיוחדים עבור נשים אלה. כך נוצר פיתרון תעסוקתי לנשים ממגזרים גדולים, דתיים ושמרנים, בהם דרוזיות, חרדיות, דתיות ונשים מסורתיות בישובים מרוחקים.

אחד התחומים שבהם קיימת פריחה של מיזמים הוא תחום ההייטק והתעשיות הטכנולוגיות. מסגרת מגמה זו קמו מפעלים המספקים שירותים כגון פיתוח תוכנות, בניית מכונות ושירותים טכנולוגיים שונים. אפשר לייחס פריחתו של תחום זה לכמה סיבות:

1. תחום זה הוא תחום הנמצא בפיתוח מתמיד בישראל וקיימת לנשות המקצוע בו  דרישה מתמדת. 
2.&
nbsp;תחום זה עושה שימוש ביכולות הגבוהות של נשים בהבנה מערכתית, במוטוריקה עדינה ובעבודה נקייה ומסודרת.
3. זוהי עבודה שניתן לשמור בה על צניעות. היא אינה דורשת אינטראקציה עם לקוחות גברים ומאפשרת לקבוצות הנשים לשמור על הפרדה.
4. המשכורות הגבוהות יחסית הקיימות בתחום ההייטק יכולות לשנות את פניה של אוכלוסייה שלמה, משום שמקרים רבים הנשים הן המפרנסות העיקריות בה. 

סיפורי הצלחה

בכרמיאל הצפונית הוקם מפעל התוכנה כרמיסופט, המיועד לנשים בלבד שרוב עובדותיו הן חרדיות. כל הנשים הוכשרו כהנדסאיות תוכנה והתקבלו לעבודה רק על סמך כישוריהן. בית התוכנה הזה חרט על דגלו לספק שירותים לא יקרים לעסקים המקומיים לספק עבודה לנשים המקומיות ולהכשיר את הנשים לעבודה בשוק הפתוח. החברה מספקת שירותים כגון בניית מערכות נתונים, התאמת ממשקים ארגוניים לחרות ובניית אתרים. 

בבית שמש הוקם מרכז הפיתוח תלפיות, שבו נשים חרדיות מוכשרות לעבודת תוכנה ולאחר מכן מועסקות באופן שמופרד לחלוטין מלקוחות החברה. הקשר עם הלקוחות נעשה על ידי גורמי אחרים והן מבצעות את העבודות הנדרשות, בהן בדיקות תוכנה ופיתוח תוכנה.   
בירוחם הוקם מפעל טוטל טי-קיי שבתחילתו העסיק נשים בלבד. המטרה הייתה לספק עבודה בעיקר לנשים המקומיות שרבות מהן לא עבדו לפני כן מחוץ לבית. המפעל מספק שירותים של הרכבת ובניית מכונות ומכשירים שפיתחו חברות הייטק.

מלבד מפעלים אלה קיימים מקומות עבודה רבים נוספים שמסתמכים על כוח העבודה הנשי דווקא בתחומי ההייטק ומאפשרים לנשים התפתחות מקצועית, כבוד ופרנסה שמעולם לא היו להן קודם. 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
ynet
רונית, חיפה  16/09/2018 16:47:19
https://Ynet.co.il/home/0,7340,L-8,00.html
תגובה לתגובה
 
כתבות נוספות במדור  
הייטק לנשים בלבד הייטק לנשים בלבד
מכשירים לנשות עסקים בתנועה מכשירים לנשות עסקים בתנועה
מובילות נטוורקינג מובילות נטוורקינג
מ-Small Talk ל- Business מ-Small Talk ל- Business
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים