הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
על סדר היום
 |  החדשות שלנו  |  מזווית נשית  |  סטטיסטיקה  |  הסיפור שלה  |  סיפורים מהחיים
סיפורים מהחיים

האמת נמצאת בדברים הקטנים. אנחנו פותחות מדור חדש באסימון שנקרא 'סיפורים מהחיים'. אתן מוזמנות לשלוח אלינו סיפורים קצרים על דברים שקרו לכן, אנקדוטות מהחיים, שבא לכן לשתף בהן את שאר הגולשות  
כתבות נוספות
* נסתרות הדרכים
* בחזרה לפרופורציות
* דו''ח תמונת מצב חברתית
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

מגדר וכלכלה

שונות מגדרית, בנוסף להיותה הוגנת יותר מבחינה חברתית, עשויה להיטיב בסופו של דבר עם החברה כולה מבחינה כלכלית. פרופ' אורית חזן על מגדר וכלכלה
מאת: פרופ' אורית חזן
23/04/2009

בטורי הקודם, דמויות חיקוי -role models, התייחסתי לעובדה כי התחומים העיקריים שבהם פועלות 50 הנשים המשפיעות של ישראל בשנת 2008 הם כלכלה וניהול, בשעה שנושאים חברתיים, סביבתיים וביטחוניים נמצאים בסוף הרשימה. בין השאר הדגשתי את העובדה שברשימה זו, נשים רבות פועלות דווקא בתחומים שכיום קיים בהם רוב גברי, ולאו דווקא בתחומים בהן קיים שוויון מגדרי או רוב נשי.

בטור זה אמשיך לדון בקשר שבין מגדר וכלכלה ואציג מספר דוגמאות המצביעות על כך כי (גם) בהקשרים כלכליים, שונות (diversity) מגדרית, בנוסף להיותה הוגנת יותר מבחינה חברתית, עשויה להיטיב בסופו של דבר עם החברה כולה מבחינה כלכלית. ברוח זו, יש לזכור כי מתן הזדמנויות שוות לכל הראויים/ות למשרות מסוימות, אינו כרוך כלל בוויתור כלשהו; נהפוך הוא, בסופו של דבר, גישה זו תורמת לחברה כולה. 

דוגמא 1. חברות יפניות מאמצות שונות מגדרית, International Herald Tribune ,1.6.2007: המאמר מתמקד בחברות יפניות המבחינות ביתרונותיה הכלכליים של שונות מגדרית ומגדילות את גיוס הנשים לתפקידים שבעבר היו נגישים רק לגברים.
אחד הסיפורים המדוברים בהקשר לכך הוא פיתוחה של המכונית Pino בחברת המכוניות ניסן בשנת 2006. מכונית זו עוצבה ע"י צוות מעצבות ומכירותיה היו גבוהות בהרבה מהתחזיות. הכרה זו בחשיבותה של שונות (לאו דווקא מגדרית) לשיפור ביצועי החברה ניסן, באה לידי גם במינוי משרה בחברה בעלת התואר  general manager of the diversity development office.

מסתבר שניסן אינה לבדה ביפן במחויבותה לשונות, וחברות מכוניות נוספות, כמו גם בנקים וחברות גדולות אחרת, מאפשרות גם לנשים להשתלב במסלולי קידום ניהוליים. הגיוס השוויוני מבחינה מגדרית מבוסס על העובדה שעל מנת לספק את דרישותיו של השוק הגלובלי המאופיין בשונות גדולה, יש להבטיח שונות גם בשורות העובדים. הרעיון הוא פשוט: קבוצה הומוגנית יכולה ליצור רק מוצרים הומוגנים.

למרות המודעת ההולכת וגדלה ביפן ביחס לחשיבותה של שונות, ברור (גם ליפנים) כי ארוכה היא עוד הדרך להשגת שונות מגדרית (וגם אתנית) ברמה ראויה. כך למשל, על-פי הסקר המעודכן ביותר של משרד העבודה והרווחה היפני מ- 2003, נשים מחזיקות ב- 3.3% בלבד ממשרות הניהול בחברות עם יותר מ- 5,000 עובדים – אחוז הנחשב לאחד מהנמוכים בכלכלות הבוגרות. 

דוגמא 2.Mistresses of the Universe , The New York Times, 7.2.2009: דוגמא זו מתייחסת לתרומתה האפשרית של שונות מגדרית גם במסחר בבורסה. 
 
בהתייחסו לדיונים שהתקיימו בועידת הכלכלה האחרונה שהתקיימה בדאבוס, שוויץ, פותח כותב המאמר בשאלה הבאה: האם המשבר הכלכלי העולמי הנוכחי היה מתרחש לו האחים ליהמן (Lehman Brothers) היו האחיות ליהמן ((Lehman Sisters? ההסכמה בקרב המשתתפים הגברים הלבנים בוועידה היתה שהבנק הטוב ביותר היה זה הנושא את השם "האחים והאחיות ליהמן" ((Lehman Brothers and Sisters. תפיסה זו חשובה במיוחד לאור העובדה, שקיימות עדויות לכך שההחלטות המתקבלות בוול-סטריט(Wall Street) , אחד ממוקדי הכוח הכלכלי בעולם המאופיין בחוסר שוויון מגדרי בולט, אינן בהכרח הטובות ביותר.

ברוח זו, מוזכרים במאמר שני מחקרים המתייחסים לאפשרות שאיזון מגדרי בהקשרים כלכליים עשוי לצמצם את השפעתן של כמה מהתוצאות הכלכליות הלא רצויות להן אנו עדים לאחרונה.

המחקר הראשון מצא קשר בין רמת הטסטוסטרון ברירם של סוחרי בורסה גברים לגובה הרווחים שהושגו על-ידם באותו היום. ביתר פרוט, רמת טסטוסטרון גבוהה הובילה ללקיחת סיכון גדול יותר, שהביא במקרים רבים לרווחים גבוהים יותר, ובאותו זמן, השפיעה גם על יכולת הסוחר לקבל החלטות רציונאליות שהביאו לעיתים ללקיחת סיכון גבוה מדי.
 
מחקר אחר מצא שגברים נוהגים להמר ברמת סיכון גבוהה בעיקר כאשר הם נתונים בלחצים כספיים  וכאשר הם מוקפים בגברים נוספים הנמצאים במעמד דומה; רמת הסיכון שלוקחות נשים, לעומת זאת, לא מושפעת מלחץ עמיתים הנמצאים ב

סביבתן. 

דוגמא 3. התרופה של אובמה: נשים, TheMarker,19.3.2009
: בממשלו של אובמה מכהנות נשים רבות בתפקידי מפתח בגופים האחראים על פיקוח על מוסדות בעלי עוצמה. הנה למשל כמה דוגמאות: מרגרט המבורג מכהנת כיו"ר מינהל המזון והתרופות (FDA), מרי שפירו מכהנת בתפקיד יו"ר רשות ניירות ערך, שילה בייר היא ראש מועצת היועצים הכלכליים ויו"ר ה- ,FDIC אחד מגופי הפיקוח הבכירים על הבנקים בארה"ב, וכריסטינה רומר היא ראש מועצת היועצים הכלכליים של הבית הלבן.
 
למרות שאת בחירתו של אובמה בנשים לתפקידים כה בכירים בממשל ניתן להסביר פשוט כביטוי לאמונותיו השוויוניות והליברליות, כדאי לקחת בחשבון גם את העובדה שבחירה זו בנשים לתפקידי רגולציה כה בכירים יכולה לשקף גם תגובת נגד לשנים רבות של שחיתות שלטונית ועסקית ורגולציה כושלת במכוון שממנה נהנו בעיקר אלו הקרובים למוקדי הכוח.

על-פי המאמר, "ברוח זו של תיעוב לכל מה שייצגו הגברים הלבנים המבוגרים בחליפות, מביא עתה ממשל אובמה נשים - שכולן בעלות רקורד מקצועי חזק והולם - לתפקידים בכירים, כדי שיעשו סדר בתוך מה שמיועד להיות הרפורמה הגדולה ביותר ברגולציה הפיננסית בארה"ב."
שוב, שילובן של נשים, שאינן נופלות כמובן ברמתן המקצועית מזו של גברים המכהנים בתפקידים דומים, מעיד על תרומתה של שונות מגדרית לתהליכים כלכליים.

דוגמא 4. תקרת הזכוכית שווה 40% מהתוצר, הארץ:  על-פי מחקר שערך המשנה לנגיד בנק ישראל פרופ' צבי אקשטיין, ביחד עם ד"ר אסנת ליפשיץ, הצטרפותן של נשים נוספות בישראל למעגל העבודה היתה מביאה לגידול של 40% בתוצר לנפש. את הערכתם מבססים החוקרים על העובדה כי זו הייתה התרומה שהביאה הצטרפותן של הנשים לשוק העבודה בארה"ב בין השנים 1964 ל-2004 לגידול בתוצר האמריקאי לנפש.

אף שהמחקר של אקשטיין וליפשיץ התמקד בתרומת הנשים למשק האמריקאי, השלכותיו ישימות גם לגבי ישראל, שבה שיעור התעסוקה של נשים הוא נמוך יחסית. הדבר נכון בעיקר ביחס לשיעור השתתפותן הנמוך של נשים ערביות בשוק העבודה (22.6%), המוסברת בעיקר ע"י רמת השכלתן הנמוכה, נורמות שאינן מעודדות אותן לצאת לעבודה, ותשתיות המקשות על נגישותן למקומות עבודה.

לפיכך, היות ותרומתן של נשים עובדות לצמיחת התוצר היא משמעותית, כל השקעה בשיפור השכלתן של נשים ובשיפור נגישותן של נשים מהפריפריה למקורות תעסוקה, תחזיר את עצמה לחברה כולה בשיעורים ניכרים.
 
סיכום
למרות העדויות כי לנשים יכולות ניהול מרשימות, חשוב לזכור כי ביטוייה של שונות עדיף גם במקרים בהם יש לנשים רוב מכריע; ההסבר לכך פשוט, והוזכר כבר בעבר בטור זה: התמודדות עם סוגי הבעיות המאפיינות היום את העולם מחייבת את בחינתן מהיבטים רבים; שונות (מגדרית, מגזרית, באורח חיים, בתפיסת עולם, בתחביבים, וכישורים נוספים) היא אחת הדרכים שבאמצעותן ניתן להתמודד עם סוג בעיות כזה.

ברוח זו אתייחס לתחום הביוטכנולוגיה - מדעי החיים והמכשור הרפואי - בתעשייה הישראלית, שבו מככבות נשים רבות בעמדות מפתח, המביאות את התחום להישגים מרשימים ("נשים מנהלות טוב יותר - אין להן אגו", TheMarker, 21.1.2009). תופעה זו מעניינת במיוחד לאור העובדה שנשים וכמעט ואינן מכהנות בתפקידי ניהול בכירים בתחום ההיי-טק. למרות תרומתן של הנשים המנהלות לתחום הביוטכנולוגיה, חשוב לזכור, כמצוין לעיל, כי יש לעודד שונות גם במערכות כאלה בהן קיים רוב נשי.


הכותבת היא חברת סגל במחלקה להוראת הטכנולוגיה והמדעים בטכניון. ניתן ליצור עימה קשר בדוא"ל.

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
טורים נוספים  
הקשר שבין מגדר ושיטות פיתוח תוכנה הקשר שבין מגדר ושיטות פיתוח תוכנה
מדוע חברות אינן שואפות לייצוג מגדרי שווה? מדוע חברות אינן שואפות לייצוג מגדרי שווה?
על הפער שבין הדיבור למעשה על הפער שבין הדיבור למעשה
למה הן לא בוחרות ללמוד מדעי המחשב ברמה של 5 יחידות לימוד? למה הן לא בוחרות ללמוד מדעי המחשב ברמה של 5 יחידות לימוד?
ייצוג שווה לנשים במקצועות מדעיים וטכנולוגיים - כיצד? ייצוג שווה לנשים במקצועות מדעיים וטכנולוגיים - כיצד?
שונות כאמצעי להשגת מטרות חברתיות שונות כאמצעי להשגת מטרות חברתיות
טורים נוספים  
הקשר שבין מגדר ושיטות פיתוח תוכנה הקשר שבין מגדר ושיטות פיתוח תוכנה
מדוע חברות אינן שואפות לייצוג מגדרי שווה? מדוע חברות אינן שואפות לייצוג מגדרי שווה?
על הפער שבין הדיבור למעשה על הפער שבין הדיבור למעשה
למה הן לא בוחרות ללמוד מדעי המחשב ברמה של 5 יחידות לימוד? למה הן לא בוחרות ללמוד מדעי המחשב ברמה של 5 יחידות לימוד?
ייצוג שווה לנשים במקצועות מדעיים וטכנולוגיים - כיצד? ייצוג שווה לנשים במקצועות מדעיים וטכנולוגיים - כיצד?
שונות כאמצעי להשגת מטרות חברתיות שונות כאמצעי להשגת מטרות חברתיות
כתבות נוספות במדור  
את מי שאת את מי שאת
עליזה לביא בסיור במקלט נשים עליזה לביא בסיור במקלט נשים
נשים בישראל נשים בישראל
אין גירושין ללא גישור מקדים אין גירושין ללא גישור מקדים
הואגינה שוברת טאבו הואגינה שוברת טאבו
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים