הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
גוף ונפש
 |  רוחניות  |  אימון אישי  |  רפואה אלטרנטיבית  |  פנג שואי  |  קבלה  |  מרפלקסולוגיה ללמידה
התמקדות - תהליך מודעות וריפוי

התמקדות, הקשבה לתחושות ולהרגשות שלכם, יכולה לחולל שינוי בחייך. מיכל קמיל מסבירה מהי התמקדות וכיצד את יכולה להפוך למאזינה קשובה, רגישה ואמפתית לעצמך וגם לאחרים
כתבות נוספות
* חמישה אלמנטים באסטרולוגיה הסינית
* הטאו של ניקיון האביב
* איתור חסימות ועין הרע
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

התמקדות - תהליך מודעות וריפוי

התמקדות, הקשבה לתחושות ולהרגשות שלכם, יכולה לחולל שינוי בחייך. מיכל קמיל מסבירה מהי התמקדות וכיצד את יכולה להפוך למאזינה קשובה, רגישה ואמפתית לעצמך וגם לאחרים
מאת: מיכל קמיל
09/01/2010

האם את זקוקה לדרך בה תוכלי להבהיר את הבחירות השונות בחיים? להיות במיטבך במערכות יחסים ולהיות במיטבך בעולם? האם את מחפשת שיטה בה תוכלי לעבור שינוי והתפתחות אישית באופן שמכבד אותך ונבנה על הכוחות בתוכך? כיצד עצירה לצורך הקשבה ממוקדת ל"תחושות בטן"  ול"אינטואיציות" יכולה לפתוח לפניך דלת לעולמה של אותה תחושה ולמידע חשוב עבורך, הנמצא בה? מה מאפשר להיות מאזינה קשובה, רגישה ואמפתית לעצמך וגם לאחרים?

מהי התמקדות?
ההתמקדות היא תהליך של מודעות וריפוי נפשי. היא מהווה את לב ליבו של הדבר המביא לשינוי אמיתי. היא מאפשרת להקשיב לרגשותינו לתחושותינו ולנהל שיחה בה אנו בעיקר מקשיבים. באמצעות הקשבה מאוד מיוחדת זאת אנו מאפשרים לעצמנו להרחיב את המודעות, את המידע ואת ההבנה שלנו  לגבי נושאים וקשיים בחיינו. מה שקודם הורגש כ"מבוי סתום" משתנה ומאפשר התקדמות.

ההתמקדות יכולה להתחיל עם חוויה מוכרת בגוף הקשורה למשהו המתרחש בחיינו.
כשאנו חשים בכיווץ לא נעים בבטן, בלחץ בחזה, במועקה בחזה או מחנק בגרון, אנו חווים מה שנקרה בהתמקדות תחושה גופנית בעלת משמעות.
בדרך כלל כשמופיעה תחושה כזאת, רוב האנשים מנסים להיפטר ממנה. להסיט אותה הצידה על מנת להמשיך בפגישה, עבודה, שיחה או כל דבר שעושים. אם התחושה לא נעלמת מיד, יתכן וננשום עמוק או נשתה משהו כדי להירגע.
פה נכנסת ההתמקדות ומציעה לכם להקשיב לתחושה ולהרגשה שנמצאת בתוככם. לאפשר לה לדבר אליכם להיפתח למעמקים הטמונים בכם. ההקשבה פנימה תאפשר להירגע, להשתחרר ולעשות את מה שעשיתם, בקלות ובבהירות רבות יותר. בנוסף, ההקשבה יכולה להפתיע לאפשר הבנה שלא התאפשרה עד כה.

העולם הפנימי צופן עבורנו מידע בכל תחום. מידע שנאסף במהלך שנות חיינו בהתנסויות וחוויות שעברנו. חלק מהמידע זמין לנו באופן מודע וחלק טמון קצת יותר עמוק וכדי להגיע אליו צריך לעצור לרגע את העשייה היום- יומית שלנו, להפנות הקשבה מיוחדת לגוף פנימה.
ההתמקדות היא מתנת הטבע המצויה אצל כל אדם מלידה. כולנו נולדנו עם האפשרות להקשיב לתחושות ולרגשות שלנו, אך רבים אבדו את החיבור או האמון בגוף וברגשות בשל פגיעות שסבלנו בילדותנו ובמהלך חיינו או בשל מוסכמות ונטיות תרבותיות המרחיקות מהקשבה לגוף. כל אחד יכול ללמוד מחדש כיצד להתמקד.

ההתמקדות יכולה לעזור בין השאר, עם נושאים כמו: כמו: מצבי "תקיעות" שונים, קבלת החלטות, פחדים וחרדות, הצפה רגשית, כאבים, חשיבה יצירתית ומקדמת על דילמות בחיים.

השפה בה מדבר אלינו עולמנו הפנימי, יכולה לכלול ביטויים, תמונות, זיכרונות, צורות, צבעים, סמלים ועוד. המסר לו אנו מקשיבים, מתקבל בדרך כלל בצורה עמומה ולא תמיד מובנת והגיונית בהתחלה. ככל שנעמיק להקשיב, המסר מתבהר והמתמקד חש הקלה .

תורת ההתמקדות
ההתמקדות התגלתה בשנות ה – 60 המוקדמות, על ידי הפסיכולוג פרופסור יוג'ין ג

'נדלין, שחקר את השאלה מדוע הפסיכותרפיה עוזרת לאנשים מסוימים ולאחרים לא. הוא ועמיתיו הקשיבו למאות שיחות פסיכותרפיה חלקן מוצלחות וחלקן לא מוצלחות, וניסו לזהות גורמי הצלחה וכישלון. בכל השיחות (מוצלחות ולא מוצלחות) המטופלים התנהגו באופן דומה. ההבדל המרתק שג'נדלין ועמיתיו זיהו ושאפשר להם לצפות הצלחה או כישלון בטיפול, היה אופן הדיבור של המטופלים. המטופלים, בשלב מסוים במפגש, האטו את הדיבור, כושר הביטוי שלהם הפך פחות טוב והם החלו לחפש מילים כדי לתאר תחושות עמומות שהם הרגישו. במקרים רבים הם דיברו על תחושות גופניות שהם חשים. המטופלים שניסו להתחבר למשהו מעורפל בתוכם ונתנו לאותו משהו מעורפל להתבטא כמו שהוא, הצליחו בטיפול ואילו המטופלים שדברו בצורה ברורה ו "נשארו בראש שלהם", לא הצליחו באמצעות ניתוח ברור והסברים, להתקדם בטיפול.
יוג'ין ג'נדלין פיתח את ההתמקדות, כטכניקה שתעזור לאנשים בטיפול ובהמשך השיטה התרחבה למטרות נוספות מחוץ לטיפול פסיכולוגי: קבלת החלטות, הרחבת היצירתיות ועוד.
שיטת ההתמקדות משולבת היום בתחומי טיפול (פסיכולוגי, טיפול באומנויות ואחרים),יעוץ ואימון.

תהליך התמקדות פנימית

דר' אן וויזר קורנל פיתחה בתוך ההתמקדות את תהליך ה -Inner Relationship Focusing . זהו תהליך העוסק בקשר בין האני השלם לחלקיו. במהלך ההתמקדות, המתמקד יוצר קשר עם החוויה הפנימית שלו. במקום להיות מזוהים עם החוויה והרגש העז, המתמקד רוצה "להיות עם" התחושה. קשה להקשיב ולהבין כששקועים בתחושה עד צוואר! צריך ליצור עם התחושה שעלתה מערכת יחסים, להיות לידה, להתבונן ולהקשיב לסיפור שלה. אם אתם חלק מהסיפור, אין מי שיקשיב לו.
בהקשבה מסוג כזה אנו נעזרים בשפה כדי ליצור את הנוכחות שלנו עם מה שקורה בתוכנו, משפט כמו "אני מאוד עצובה" הופך ל: "משהו בי מאוד עצוב" ואני יכולה להקשיב לאותו משהו עצוב, ולהיות אתו.
כל התמקדות הנה ייחודית. היא תתחיל בצורה מעורפלת ואולי קשה לביטוי במילים, אך היא תמיד תהיה שונה ובלתי צפויה. כמעט תמיד לא תחזור על עצמה.

להתקדם בקצב איטי

תהליך ההתמקדות טבעי, חוויתי ובטוח. אחד ממשפט המפתח המובילים את ההתמקדות: אנו נתקדם בקצב של החלק הכי איטי בנו.
ההתמקדות הנה תהליך עדין ועם זאת מעשי, המחבר את המתמקדת לצעד הבא הנכון עבורה.
דוגמאות אחדות לתחומים עליהם ניתן לעבוד באמצעות התמקדות: הצפה רגשית, תהליכי קבלת החלטות, פחדים, כאבים פיזיים, מערכות יחסים, חסימות לפעולה בתחומים שונים, טראומות, בעיות ומצבים מהילדות המקשים על ההווה ובעיות בקריירה.
_________________________________________
מיכל קמיל, BA , מנחה ומדריכה להתמקדות, מוסמכת ע"י המכון הבינלאומי להתמקדות בניו-יורק ומטפלת בתנועה ומגע.

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
ללא נושא
, שוהם  02/12/2010 13:32:41
היה מעניין לקרוא אודות שיטת ההתמקדות,נראה שניתן באמצעותה לפתח קשב למתחולל בתוכינו.אשמח להתנסות בה.
תגובה לתגובה
 
כתבות נוספות במדור  
גיל המעבר – אפשר לעבור את זה בשקט גיל המעבר – אפשר לעבור את זה בשקט
האם כסף יכול להיות רוחני? האם כסף יכול להיות רוחני?
מנדלות והתפתחות רוחנית מנדלות והתפתחות רוחנית
ומה אומרים הידעונים? ומה אומרים הידעונים?
הצורך בשינוי אל מול החשש - מה ינצח? הצורך בשינוי אל מול החשש - מה ינצח?
חשיבה אחרת על תהליכי שינוי חשיבה אחרת על תהליכי שינוי
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים