הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
על סדר היום
 |  החדשות שלנו  |  מזווית נשית  |  סטטיסטיקה  |  הסיפור שלה  |  סיפורים מהחיים
סיפורים מהחיים

האמת נמצאת בדברים הקטנים. אנחנו פותחות מדור חדש באסימון שנקרא 'סיפורים מהחיים'. אתן מוזמנות לשלוח אלינו סיפורים קצרים על דברים שקרו לכן, אנקדוטות מהחיים, שבא לכן לשתף בהן את שאר הגולשות  
כתבות נוספות
* נסתרות הדרכים
* בחזרה לפרופורציות
* דו''ח תמונת מצב חברתית
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

הטרדה מינית - הליך פלילי או הליך אזרחי ?

עו"ד דלית שגב רוזנצוויג על ההבדל בין הליך פלילי ואזרחי במקרה של הטרדה מינית. וגם, על היתרונות הבולטים של ההליך האזרחי 
מאת: עו"ד דלית שגב - רוזנצוויג
02/03/2008

החוק, מגדיר הטרדה מינית באמצעות שורה של מעשים. הטרדה מינית לפי לשון החוק עשויה לבוא לידי ביטוי כסחיטה באיומים על רקע מיני, כמעשה מגונה, על ידי הצעות והתייחסויות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני כלפי מי שאינו מעוניין בהן והבהיר זאת. הטרדה מינית יכולה לבוא לידי ביטוי גם בהתייחסות פומבית משפילה בעלת אופי מיני או כזו הנוגעת לנטייה מינית של אדם.
"...ידעתי שהוא "כזה".  לא נתתי לזה להטריד אותי יותר מדי, כל עוד זה לא נגע בי, תרתי משמע. היינו חברים כמה שנים טובות, שנינו נשואים. נפגשים כל כמה חודשים לקפה, ארוחה, שיחה טובה. "מדברים" המון במייל. בשוליים, הוא תמיד לחץ. סיפר על ההרפתקאות שלו ולא בחל בתיאורים עסיסיים. אמרתי "לא" והדפתי אותו בכל פעם שהצעה כזאת עלתה. בפעם האחרונה שהתראינו הוא התנפל עלי, דחף ידיים, וניסה ממש בכח. הייתי עייפה. רציתי לדחות את הפגישה עמו, אך הוא התעקש שהוא "חייב לראות אותי" – הייתי צריכה להתעקש ולפרש את הדחיפות שבקולו פשוטו כמשמעו  - דחף! זה היה מעליב, משפיל ובעיקר – מגעיל!!! חשתי דחייה עצומה. לא התגברתי על החוויה. הוא לא הצליח לממש את זממו. התעקשתי מספיק חזק וגירשתי אותו מעלי. ניתקתי עמו את הקשר  והתקשרתי למרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית. עוד לא החלטתי מה אני עושה בקשר לתלונה נגדו..." זהו חלק קטן מסיפורה של ש' שהוא גם סיפורן של פ' ועוד רבות שהכירו את ר' במסגרת קבוצות שהינחה וממשיך להנחות ללא כל הפרעה.

אז מה עושים במקרה כזה, או במקרים דומים? איפה מתלוננים? תלונה במשטרה חשובה ולעיתים אף מביאה לתוצאות רצויות עבור המתלוננת, אך אינה האופציה היחידה.
רבים סבורים כי לאחר פרשיית א' מבית הנשיא, ניחתה מכה קשה על הנכונות של נפגעות תקיפה מינית להתלונן על כך במשטרה. אציין, כי לאפיק הפלילי אין שום יתרון מובהק עבור הנפגעת/המתלוננת שהליך אזרחי איננו מעניק לה. ההליך הפלילי ארוך ושונה מפנייה לפנייה. לפי חוק זכויות נפגעי עבירה, התשס"א – 2001 (חוק זה כולל סדרה של זכויות הקשורות בהליך הפלילי, להן זכאים מי שנפגעו מהעבירה הפלילית), זכותם של מתלוננים להיות מיודעים בכל שלב מהותי בהליך הפלילי. יתכן גם, שמסיבות שונות, לא מעוניינת הנפגעת להגיש תלונה במשטרה - כל החלטה היא לגיטימית!  במקביל להליך הפלילי וללא כל קשר אליו, ניתן להגיש גם תביעה אזרחית. ההבדל המשמעותי בין התביעה האזרחית להליך הפלילי הוא שבהליך האזרחי המתלוננת היא התובעת ולא רק בעמדת עדה, כלומר – היא המחליטה היחידה בכל שלב משמעותי בהליך.

בטבלה שלפניכם מפורטים מספר יתרונות בולטים של ההליך האזרחי:

שליטה בהליך
המתלוננת ועורך דינה מחליטים מתי להגיש תביעה, מה לתבוע, באיזה בית משפט, אלו אמצעי לחץ יופעלו על הנתבע (לדוגמא: עיכוב יציאה מן הארץ, עיקולים) וגם, במקרים מסוימים - הפסקת ההליך.
ידע = כוח מי שמחליט לנהל מאבק משפטי חייב לדעת מה טוען הצד השני. כבר בשלבים  ראשוניים של הליך אזרחי, חייב הנתבע להגיש כתב הגנה. בדרך כלל לאחר הגשתו של כתב ההגנה מחליפים הצדדים שאלונים ודרישות לגילוי פרטים.  בהליך הפלילי יכול הנאשם "להסתתר" מאחורי זכות השתיקה, המתלוננת  אינה יודעת כיצד חקרו אותו מה נשאל ואיזו גרסה מסר.
סודיות בהליך אזרחי ישנה אפשרות לקבלת צווים מונעי פרסום. בשלבים הראשונים של המשפט, הסודיות והחשאיות (אשר מגנה, באופן פרדוקסלי גם על התוקף) חשובה להליך. חשיפה מוקדמת יכולה להזיק לניהול התיק. לצערנו, ניסיון העבר מלמד כי לא פעם "זלג" מידע רגיש מתיקים ברשויות השונות וגרם למתלוננות נזק.
פיצוי כספי עבירות מין גורמות לנזקים ממשיים ואלה יוצרים גם נזקים כלכליים במובנים של מימון טיפולים נפשיים, אבדן כושר השתכרות ונזקים נוספים. מערכת המשפט מכירה בכך שאדם שסבל נזק זכאי לפיצוי הולם מצד התוקף. אציין עוד, כי ניתן לתבוע גם צד שלישי אם הוא היה אחראי בצורה כלשהי לתקיפה. החוק קובע כי מי שהוטרד מינית יכול לתבוע פיצוי של 50,000 ₪ ללא הוכחת נזק וכמובן יכול לתבוע את נזקיו. פיצויים כספיים גורמים לתוקף ולסביבתו לחוש את עוצמת העונש ביתר שאת. פיצויים כספיים מעניקים משמעות לעוצמת הפגיעה ולגובה הנזק בכל תחומי החיים. 
שיעור ההוכחה במשפט פלילי, מסתיימות תביעות במקרים לא מעטים, בזיכוי מחמת ספק או בעסקאות טיעון עקב הצורך של התובע להביא הוכחות מעל כל ספק סביר. המסלול של הליך אזרחי/כספי מגדיל את סיכויי התובעים לזכות בדין ובהכרה שכן, שיעור ההוכחה הנדרש איננו במידה של למעלה מכל ספק סביר. כאשר מאזן ההסתברויות נוטה לטובת התובעים (הם מצליחים לשכנע בצדקת טענתם בשיעור העולה על 50%), הם יזכו בתביעתם.
ליווי  המפגש עם מערכת החוק עלול ליצור תחושת תסכול וחוסר אונים. בהשוואה לביקורים בחדרי חקירות במשטרה בהן לעיתים חשה המתלוננת חשופה ובודדה, ליווי צמוד של  עו"ד נוסך בטחון ותחושת הגנה בתובעת.

______________________________________
דלית שגב רוזנצוויג - עו"ד ומגשרת, ניהול מו"מ והנחיית קבוצות 


 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
הכי חשוב שנשים לא יתביישו
, כפר ורדים  02/03/2008 18:14:44
מעבר לאי הנעימות (בלשון המעטה) של הטרדה מינית, חשוב מאוד שנשים לא יתביישו בכך ולא יסתירו זאת מהסביבה.
פעמים רבות יש נטיה לאשה המוטרדת להאשים את עצמה בסיטואציה. בשל האשמה שהיא חשה היא ממאנת להתלונן כי היא חשה אחריות מלאה למעשה.
במיוחד במקומות עבודה שיש בהם "מטריד סדרתי" חשוב לשתף נשים אחרות ואז מגלים שיש נשים נוספות שהוטרדו. זה מוריד את מפלס הלחץ, מוריד את מפלס האשמה ומאפשר התארגנות נגד אותו מטריד.

צילה שנהר
מנהלת פורום "ייעוץ אישי ובינאישי" באתר אסימון.
אתן מוזמנות להכנס לפורום.
תגובה לתגובה
  
+ קל לדבר, קשה לעשות
, , 28/03/2008 18:38:56
אני לא ישנה בלילה ממחשבות שתוקפי יעשו בדומה לאחרות, אבל האונס הנוסף של עורכי הדין בפירוט ההמעשים ויכולתם לחשוף כל צד אפל בחיי, מערכת המשפט הפרמיטיבית והאנוכית המאפשרת לדברים הללו לקרות פשוט משתקים אותי כל פעם מחדש.
אין מה לעשות, בחברה של היום, עדיף לא להתלונן.

קל לכם לדבר על תחושת ההאשמה העצמית הלא מוצדקת ולא מובנת, אבל זה הדבר הראשון שמשחקים עליו בבתי המשפט על כל מי שמעיזה להעיד.
תגובה לתגובה
  
+ מדלית לקוראת
, , 25/04/2008 13:35:01
צר לי שכך את מרגישה.
אשמח לסייע אם תרצי.
דלית
תגובה לתגובה
כתבה מעולה
,   02/03/2008 10:42:51
אני לא ממש שוחה באופציות המשפטיות אך תמיד הייתה לי תחושה שדווקא במקרים רבים ההליך הפלילי מזיק לנשים יותר מאשר מועיל מאחר ואשמה פלילית היא כבידה מאוד.
כאשר נשים מוטרדות מינית אך לא באופן פיזי בוטה הגברים בד"כ לא יוצאים מספיק אשמים ואז אנו הנשים כועסות, הליך אזרחי נשמע שיתן פיצוי לאישה ויכאיב לגבר, ייתכן ואם הפיצויים יהיו גבוהים מאוד הכאב בכיס ירתיע יותר מהאיום הפלילי שכמעט ולא מרתיע
תגובה לתגובה
 
טורים נוספים  
נקודת מבט נקודת מבט "הריונית" על יחסי עבודה
כל אדם חופשי לצאת מישראל? כל אדם חופשי לצאת מישראל?
לפני שחותמים ערבות לפני שחותמים ערבות
זכות השימוע לעובד זכות השימוע לעובד
תעודת יושר – אישור בדבר היעדר מרשם פלילי תעודת יושר – אישור בדבר היעדר מרשם פלילי
דמי מחלה דמי מחלה
כתבות נוספות במדור  
את מי שאת את מי שאת
עליזה לביא בסיור במקלט נשים עליזה לביא בסיור במקלט נשים
נשים בישראל נשים בישראל
אין גירושין ללא גישור מקדים אין גירושין ללא גישור מקדים
הואגינה שוברת טאבו הואגינה שוברת טאבו
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים