הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
דרך חיים
 |  הטיפ היומי  |  אקדמיה לסקס  |  בריאות  |  הורות וילדים  |  הריון ולידה  |  זוגיות  |  אוכל  |  תיירות ונופש
אקוספרה - הפסטיבל הירוק בישראל

אקוספרה, הפסטיבל הירוק הירוק הראשון בישראל לאומנות וסביבה יתקיים בחול המועד פסח במרחב הפתוח בטבע למרגלות עין הוד. לבאים ברכבת הכניסה לאירוע ללא תשלום
כתבות נוספות
* דולה תומכת לידה
* ידידותי לסביבה
* פסטיבל איתמר
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

הגלולות והמחזור החודשי

עולם אמצעי המניעה והמחזור החודשי רווי במיתוסים וסברות שגויות אשר מאפיינים חלק גדול מן הנשים, ללא קשר לגיל והשכלה. ד"ר אריה ישעיה מנפץ כמה מיתוסים
מאת: ד"ר אריה ישעיה
22/04/2013
מחזור הוסת החודשי הינו התהליך פיזיולוגי המאפיין את מרבית הנשים בעולם. לפי מחקרים שונים, בעידן המודרני כל אישה בממוצע תהיה במצטבר במשך 7 שנים מחייה בתקופה של מחזור ודימום. כל אישה חווה את המחזור כבר בגיל צעיר (גיל קבלת המחזור הראשון הולך ויורד עם השנים), ונשארת עימו מדי חודש בחודשו עד הגיעה לגיל המעבר. ישנן נשים שסובלות מהמחזור והתופעות המקדימות והמלוות אותו ושאיכות חייהן נפגעת בעקבות זאת וישנן נשים שעבורן המחזור כרוך באי נוחות קלה בלבד. מעבר לייעודן המקורי, נשים רבות בעולם משתמשות בגלולות למניעת היריון מתוך מטרה למזער את תופעות הלוואי של המחזור ואפילו לדלג על מחזורי וסת.

ד"ר אריה ישעיה, מומחה לגניקולוגיה ומיילדות מהמרכז הרפואי "רבין" מפרט על המיתוסים השונים סביב נושא המחזור החודשי והשימוש בגלולות:

המחזור מנקה את הגוף וחיוני לבריאות – לא נכון
המחזור החודשי אינו גורם לניקיון של מערכות המין או של הגוף ואינו מהווה תהליך הכרחי לבריאות. הדימום המתרחש במחזור אינו הכרחי ולעיתים אפילו עלול, כשהוא מגיע בכמויות גדולות, לגרום לפגיעה גופנית. בדימום פולט הגוף חלק מרירית הרחם אשר מתעבה כהכנה לקליטת ביצית מופרית, ביחד עם נוזלים דמיים אחרים ועם הביצית שלא הופרתה (במצבים בהם האישה אינה נוטלת גלולה למניעת היריון). תהליך הביוץ וההתעבות של רירית הרחם והוסת המגיעה בעקבותיהם אינו הכרחי מבחינה בריאותית ולעיתים אפילו מאופיין בסיבוכים. למעשה, גוף האדם בדומה לבעלי החיים, תוכנן כך שבכל מחזור פריון תיכנס האישה להריון. בעקבות זאת, אין מחזורי וסת בתקופת ההיריון, ההנקה ובסיום גיל הפריון.

המחזור מעיד על פעילות הורמונאלית תקינה – נכון חלקית
מחזור טבעי (ללא נוכחות של אמצעי מניעה הורמונאליים דוגמת גלולה) אשר מגיע מדי חודש מהווה אינדיקציה חיובית לפעילות הורמונאלית מאוזנת בגוף האישה. עם זאת, במקרה של נטילת אמצעי מניעה הורמונאליים המחזור אינו טבעי שכן לא מתקיים תהליך של ביוץ בגוף ומחזור הוסת המופיע הינו מלאכותי ואינו מהווה מדד לתפקוד הורמונאלי תקין. 

מחזור שמופיע אחת לחודש הוא תמיד טבעי – לא נכון
מחזור אשר מופיע בזמן שימוש באמצעי מניעה הורמונאליים אינו טבעי, גם אם הוא מגיע אחת לחודש. גלולות למניעת היריון ואמצעי מניעה הורמונאליים אחרים פועלים בד"כ בשני מנגנונים: האחד הוא מניעת ביוץ, קרי, אישה הנוטלת גלולות אינה מבייצת. מנגנון פעולה שני של הגלולה הוא מניעת תהליך העיבוי של רירית הרחם, תהליך המתקיים ברחם כהכנה לקליטתה של ביצית המופרית. מניעת הביוץ ומניעת עיבוי רירית הרחם מביאים למחזור שהוא למעשה מדומה. אחד היתרונות בעקבות כך הוא העובדה שהמחזור בזמן נטילת גלולות יהיה בדרך-כלל קל יותר. 

אסור לחבר חפיסות גלולות – לא נכון
נשים רבות מבצעות חיבור של חפיסות גלולות על מנת לדלג על מחזורי וסת. מדובר בתופעה שאינה מזיקה מבחינה בריאותית ומן הסתם, כזו שמיטיבה עם איכות החיים של האישה. עם זאת, מומלץ להשתמש בגלולות אשר מיועדות לנטילה ברצף, נבדקו, נחקרו ואושרו ע"י ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) לנטילה ברצ
ף דוגמת "סיזוניק", המביאה למחזור וסת אחת לשלושה חודשים. היות והמחזור המתקבל תחת נטילת גלולות הוא בכל מקרה מדומה, וגם המחזור הטבעי אינו הכרחי לבריאות האישה, אין מניעה מליטול גלולות ברצף ולמנוע את הופעת הוסת.

אי קבלת מחזור לאורך זמן גורמת לפגיעה בפריון – לא נכון
הסברה ששימוש ממושך בגלולות או דילוג על מחזורי וסת מביאה לפגיעה בפריון היא שגויה לחלוטין. למעשה, ההיפך הוא הנכון, בעקבות מניעת מחזורי הביוץ, יורד הסיכון להתפתחות ציסטות וגידולים סרטניים בשחלות, ולכן הפוריות דווקא נשמרת. ראייה לכך היא הזוגות הרבים שחוו היריון בלתי מתוכנן בעקבות שכחה של גלולה אחת בלבד. יתרה מזאת, הפוריות הגבוהה הנחווית עם הפסקת נטילת הגלולות מגבירה את הסיכוי להריונות של תאומים בחודש שלאחר הפסקת הגלולות. תהליך הביוץ הינו תהליך הורמונאלי טבעי אשר מתרחש כל אימת שאין נטילה של גלולות או אמצעי מניעה הורמונאליים אחרים. 

כדאי לעשות מדי פעם הפסקה בנטילת גלולות – לא נכון
סברה שגויה נוספת היא הצורך בביצוע הפסקות יזומות בנטילת גלולות. לא רק שסברה זו שגויה אלא שההיפך הוא הנכון, דווקא הפסקות בנטילת גלולות מביאות לקפיצות הורמונאליות ולהופעה של תופעות לוואי. יתרה מזאת, הסיכון ליצירת קרישי דם גבוה יותר בעיקר בתקופה של התחלת שימוש בגלולות, כך שהפסקה בנטילה וחזרה לנטילת גלולות, מעלה את הסיכון היחסי לקרישי דם. מלבד זאת, אפילו ההפסקה המבוצעת מדי חודש לצורך קבלת הוסת מובילה אצל חלק מן הנשים לתסמינים קדם-וסתיים, לכאבים ולפגיעה משמעותית באיכות החיים. לצורך מזעור הפגיעה באיכות החיים מומלץ לשמור על רצף הנטילה, ועל רמה הורמונאלית יציבה ככל האפשר במשך הזמן.

עולם אמצעי המניעה והמחזור החודשי רווי במיתוסים וסברות שגויות אשר מאפיינים חלק גדול מן הנשים, ללא קשר לגיל והשכלה. ייתכן כי עצם העובדה שחוויית המחזור מגיעה כבר בגיל מוקדם, גורמת להשתרשות הסברות השגויות ואימוצן עד לגילאים מבוגרים. קבלת המחזור הראשון והמשך המחזור החודשי מצביעים , ובצדק, על התפתחות מינית ופיזיולוגית תקינה של הנערה. בעקבות זאת, המחזור החודשי משתבש ונעלם בנערות הסובלות מתת-משקל, עודף משקל, בנשים החולות במחלות קשות ובנשים הסובלות מהפרעות הורמונאליות קשות. במקרים אלו, היעלמות המחזור החודשי מהווה סימן לבעיה פיסיולוגית/הורמונאלית ומכאן התפיסה שהמחזור החודשי הכרחי. יחד עם זאת, היעלמות המחזור החודשי כתוצאה מנטילת אמצעים הורמונאליים מלאכותיים (ולא באופן ספונטני) אינה מצביעה על בעיה ואינה גורמת לפגיעה בריאותית, אלא למעשה היא אפילו משפרת את איכות החיים. 

בעבר, נשים חוו הרבה פחות מחזורים בחייהן בגלל הופעת גיל וסת ראשונה מאוחר יותר, הריונות בגיל צעיר יותר, ריבוי הריונות ותקופות הנקה ממושכות יותר. כיום, אמצעי המניעה ההורמונאליים, מעבר להיותם אמצעי מניעה, מאפשרים לנשים רבות למזער את הפגיעה באיכות חייהן ואף למנוע אותה לחלוטין באמצעות דילוג על מחזורי וסת. 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
נהרות באירופה - טיול נהרות באירופה , נהרות מומלצים לשייט באירופה נהרות באירופה - טיול נהרות באירופה , נהרות מומלצים לשייט באירופה
הגלולות והמחזור החודשי הגלולות והמחזור החודשי
לזכות בכתובה לזכות בכתובה
ליווי לקראת ואחרי ניתוח סרטן שד ליווי לקראת ואחרי ניתוח סרטן שד
התפתחות חברתית בפעוטות וילדים התפתחות חברתית בפעוטות וילדים
עשרת הדברות לתפקוד מיני אחרי גיל 50 עשרת הדברות לתפקוד מיני אחרי גיל 50
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים