הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
על סדר היום הסיפור שלה
שלושת האחיות מפוקהרה

שלוש אחיות מפוקהרה מנהלות עסק מצליח לטרקים וגם מנהלות מספר פרוייקטים להעצמת נשים. אם תגיעו לנפאל ותראו מדריכות טרקים ופורטריות זה בזכותן. עבור האחיות צ'טרי הכל אפשרי 
כתבות נוספות
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

הימקומארי

היא פועלת למען העצמת הנשים באזור, חיה לבד כי משפחתה גרה בפוקהרה, עובדת כל היום בכמה משרות כדי להתקיים ועושה תואר שני הקשור למיגדר.  הכירו את הימקומארי מננגי
מאת: דניאלה שורץ
05/05/2011

הימקומארי גרה בכפר ננגי, בנפאל. היא מורה למדעים לכיתות הגבוהות בבית הספר האזורי בכפר ומורה לאיכות הסביבה וחינוך לחיי משפחה בכיתות חטיבת הביניים. היא עובדת עם קבוצות נשים, פועלת ועושה למען העצמת נשים בכפר ובאזור, עובדת עם המתנדבים בכפר, נוהגת לבוא ולבשל. היא מרכזת את פרוייקט המיקרופיננס בננגי ועושה עבודה לתואר שני  בחינוך על השפעת ידע הקורא והכתוב על העצמת הנשים באזור. היא גם עובדת בשדות שלה. הימקומארי היא אישה נאה, חרוצה ומודעת. היא נשואה ויש לה שלוש בנות בגילאי 17, 15, ו-10 שגרות עם בעלה בפוקהרה ולומדות שם. אני פוגשת אותה מידי יום והיום ישבנו לשיחה.

האם המצב של הנשים באזור השתנה בעקבות גישה לחינוך?
"לפני 18 שנה בערך כשהגעתי לכאן מעט נשים יחסית רכשו השכלה וזאת בגלל שלא היו בתי ספר  לכיתות הגבוהות במקום. כדי ללמוד בכיתה 11-12 היו צריכים לנסוע לפוקהרה או לקטמנדו וכשההלימודים היו רחוקים  ויקרים לא שלחו את הבנות, אלא רק את הבנים וכך יצא  שרק כ-20% מהתלמידים בכיתות אלו היו בנות. לאחר שנבנו בתי ספר אזוריים לכיתות הגבוהות בבני ובננגי המצב השתנה והיחס של התלמידים והתלמידות בכיתה הוא זהה. כתוצאה מכך, יותר נשים הולכות ללמוד בקולג' ולרכוש מקצוע".

האם בנים ובנות בוחרים ללמוד את אותם המקצועות?
"לא. בנות מעדיפות ללמוד חינוך ובנים מעדיפים ללמוד מסחר".

בכפר קיימת קבוצת נשים. מה הן עושות?
"לפני 5 שנים הצטרפתי לקבוצת אמהות. נפגשנו בערך פעם בחודש. הקבוצה עזרה לנשים בכפר לגשר על מחלוקות עם הבעל לדוגמא כשהבעל לא רצה לקבל תינוקת שנולדה כי רצה בן זכר לעיתים במקרי אלימות במשפחה. הנשים עובדות גם בעבודה פיזית כמו בניית גשר מאבנים, בניית מיכל מים ציבורי, בניית מוזיאון מקומי. השנה התארגנה קבוצת נשים לעבוד בפרוייקט גידול ירקות בכפר. יש קבוצת נשים נוספת שעובדת בפרוייקט ייצור נייר. אני נוסעת לכפרים הסמוכים ומלמדת נשים איך להתארגן".

את מעורבת בפרוייקט נוסף....
"אני עובדת בפרוייקט מיקרופיננס. נותנת הלוואות לתושבים המקומיים וגם מדברת הרבה עם נשים ומסבירה להן על החשיבות והצורך בחיסכון. איך לנהל את התקציב של הבית".

האם לדעתך יש שוויון בין נשים וגברים בכפר?
"החברה חושבת שנשים יותר חלשות מגברים. נשים לא מחליטות, הגברים מחליטים.  נשים צריכות  להיות יותר מודעות לכך שהן צריכות להיות מעורבות. הן צריכות לרכוש  יותר מיומנויות וחינוך. בראייה שלי הגברים שולטים, החופש שלנו ושלהם שונה. נשים עובדות יותר מהגברים. גברים עובדים  בעבודה אחת ואילו הנשים עובדות הרבה. בנוסף לעבודה הן מנקות, מבשלות, מטפלות בילדים הן עושות הכל בבית".  

מה לדעתך עשוי להוביל לשוויון?
"נשים צריכות להשתפר, לרכוש חינוך יותר מיומנויות ולהיות מסוגלות לייצר הכנסה. זה ייתן להן יותר כוח בבית ויוביל ליותר שוויון".

הנשים המגריות יותר חופשיות משאר הנשים בחברה הנפאלית?
"נשים מגריות יחסית יות

ר חופשיות, מאחר והחברה שלנו לא בדיוק דתית. יש כאן השפעה הינדית, אנחנו הינדים  אבל לא ממש דתיים ולכן אין הגבלות דת על הנשים".

את גרה לבד. האם את מרגישה שיש לך יותר חופש?
"אני עובדת הרבה. מלמדת בבית הספר, עובדת עם המתנדבים, עובדת בפרוייקט המיקרופיננס, כרגע עובדת על המחקר שלי לתואר השני וגם עובדת בבית. ככה שאני לא ממש מרגישה חופשייה".

הרבה נשים גרות לבד בכפר בגלל שהגברים עובדים בחו"ל או בעיר. איך הן מסתדרות?
"כמחצית מהנשים בכפר גרות לבד. הגברים שלהן עובדים בחו"ל במדינות ערב, בהונג –קונג, סינגפור ועוד. חלקם מתגייסים לצבא. יש יותר נשים מגברים בכפר. קשה להן כי כל האחראיות נופלת עליהן והן צריכות לדאוג לכל. נכון שלפעמים המצב הכלכלי שלהן משתפר כי הבעל שולח כסף ויש להן קצת חופש אבל, עדיין זה קשה.
הנשים עוזרות אחת לשנייה. לדוגמא אם אחת הנשים צריכה לזרוע או לקצור בשדה חברותיה הולכות לבית שלה ועוזרות לה וביום אחר הולכות לבית של מישהי אחרת".

הבנות שלך נמצאות עם בעלך בפוקהרה, האם את לא מרגישה לפעמים לבד?
"לפעמים, בסוף היום, אני מרגישה לבד. אני מתגעגעת לבנות שלי. אני מקווה שאחרי הלימודים הן תחזורנה לכפר. אולי"

יש לך חברה טובה שאת חולקת איתה דברים?
"כן. יש לי חברה טובה אחת מזמן הלימודים בקולג' אבל, היא גרה בפוקהרה ואני לא רואה אותה הרבה. לפעמים אנחנו מדברות בטלפון מתכתבות במיילים. אני מאוד מתגעגעת אליה".

מה עושה לך טוב על הנשמה?
"להעצים נשים וללמד אותן איך להגדיל  את ההכנסה שלהן. להקנות להן מיומנויות. גם אני צריכה עוד ללמוד הרבה".

את אוהבת ללכת לקניות, לקנות בגדים?
"אני אוהבת ללכת לקניות עם הבנות שלי בפוקהרה. אני הולכת איתן לקנות בגדים, נעלים. לעצמי  אני קונה רק אם אני צריכה".

מתי ראיית פעם אחרונה סרט בקולנוע?
הימקומארי צוחקת. "כשאני בפוהקרה אני רואה טלוויזיה. לפני 7 שנים קרובת משפחה, שבאה לביקור, שכנעה אותי ללכת איתה לסרט ולפני כשנתיים מתנדבת קנדית ביקשה ממני ללכת  איתה לקולנוע".

מה את מאחלת לבנות שלך?
"שתלמדנה חזק ואני מקווה שהחיים שלהן יהיו בעלי משמעות".

הימקומראי עובדת כל היום, לומדת,  פועלת כדי לקדם ולהעצים נשים  בכפר שלה ובכפרים בסביבה. הכלים שעומדים לרשותה הם דלים. היא גרה במדינה שלפי דו"ח האו"ם היא המדינה השנייה בעונייה באסיה אחרי אפגניסטן ולפני תימן. מדינה בה המשכורת הממוצעת היומית היא 2$.
היא גרה עם גיסתה בבית קטן בכפר. חדר אחד בבית בוץ. בחדר שתי מצלות, כיריים נפאליים המוסקים בעץ וארון. לחדר יש חלונות פתוחים ללא אפשרות  סגירה. קר. יש לה חתול, דבר נדיר כאן. היא אוהבת את עץ התפוחים שלה בחצר והמאכל האהוב עליה הוא דילו, דייסת דוחן וקמח תירס.

 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים