הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
סלון תרבות ואמנות
כנס: דמויות מיתולוגיות וקדושות של נשים

סיפורן של אלגריבה – הדמות המיתולוגית, לקטאר הקדושה ופרחה בת אברהם, שמסרה את נפשה כדי לא לחלל את כבודה. כנס ייחודי על דמויות מיתולוגיות וקדושות של נשים בהיסטוריה היהודית. 10-11 בפברואר, בירושלים
כתבות נוספות
* עדינה אבן זוהר
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

בית יוסף באו

בלב תל-אביב, בדירת שני חדרים מנהלות הדסה וצלילה באו את מוזיאון יוסף באו בו הן מנציחות בהרבה שמחה והומור את אביהן. הן מחזיקות את המוזיאון ממש בציפורניים ונלחמות על המשך קיומו. ההכנסות, ממכירת ציורים של הדסה, יסייעו להמשך הפעלת המוזיאון
מאת: מיקה שקדי
27/12/2009

לא בכל יום זוכים לשמוע סיפורים מרתקים ולהכיר אנשים פשוטים ושמחים שמחממים את הלב וגורמים לחיוך. זה בדיוק מה שקורה כאשר נכנסים ומבקרים במוזיאון "בית יוסף באו” ברח' ברדיצ'בסקי 9 בת”א.
הבית,שהפך למוזיאון, מנוהל ומתוחזק היום ע"י שתי בנותיו של יוסף, הדסה וצלילה, שפותחות את הדלת, מופיעות, מספרות  את סיפור חייו המיוחד והקסום של אביהן. הכל בעזרת הומור, צחוק והמון אהבה.

.

יוסף באו נולד ב-1920 בקרקוב שבפולין. הוא למד באוניברסיטה אומנות פלסטית וכאשר התחילה מלחמת העולם ה-2, הופסקו לימודיו והוא נשלח לגטו קרקוב ומשם למחנה ההשמדה פלאשוב. שם, גילו הגרמנים את כישוריו כגרפיקאי ששלט באותיות הגותיות וניצלו את שירותיו לשרטוט מפות ושלטים של מחנה הריכוז. גם יוסף ניצל את עבודתו, בסתר ובכישרון רב הוא זייף תעודות ומסמכים ליהודים וכך למעשה הציל אותם.
במחנה הריכוז הוא גם הכיר את אשתו, רבקה, והשניים התחתנו בתוך מחנה הריכוז בזמן המלחמה.
אפילו בהוליווד התרגשו מהסיפור ושפילברג, בכבודו ובעצמו, הנציח לדבריהן את החתונה המדוברת בסרטו המפורסם "רשימת שינדלר". לטענת האחיות באו, כל רעיון הסרט התבסס על ציוריו של אביהן ממחנה ההשמדה.

בשנת 50, יוסף עלה לארץ עם אשתו רבקה ובתו הדסה שהייתה אז תינוקת והחל לעבוד כגרפיקאי. הוא המציא ויצר, בעזרת עט ומכחול, פונטים חדשים לסרטים ולכרזות, כאשר לכל סרט פונט אותנטי ומיוחד שתואם לאופיו. בנוסף, מפריטים ישנים שאסף, הוא בנה ויצר מקרן מיוחד לאנימציה וממקרן זה יצר את סרטי האנימציה הראשונים של הקולנוע הישראלי. במוזיאון ניתן לראות את הן את כרזות הסרטים והאותיות המיוחדות והן את המכשירים השונים ואת הקולנוע הקטן שבנה במו ידיו.
לפני כ-5 שנים, נחשף סוד נוסף ומרתק של יוסף באו, שאפילו בנותיו נשארו פעורות פה בגילויו. מסתבר, שכאשר יוסף עלה לארץ, המוסד שכרו את שירותיו כגרפיקאי ראשי, ובאותה אומנות שזייף מסמכים ליהודים במלחמת העולם ה-2, כך זייף מסמכים וניירות במוסד.
...

על אף יצירה של יוסף באו לא מופיעה חתימה עם שמו, אחת הסברות שמציגות בנותיו היא שאולי בשל עבודתו במוסד הוא נאלץ לשמור על סודיות וחשאיות ולא לחתום את שמו בגלוי.
נוסף על כישורי הציור והאנימציה, יוסף גם כתב ספרים. בספרו "שנות תרצ"ח" הוא מגולל את סיפורו במחנה ההשמדה. מטרתו של הספר היא הוכחה שהשואה אכן הייתה וזאת לאחר שארגון אנטישמי ניסה להכחיש את
קיומה. למרות שמדובר בנושא כאוב, מדגישות הדסה וצלילה שגם על השואה הוא סיפר וצחק.
אהבה נוספת שהייתה ליוסף, היא אהבה לשפה העברית. כאשר עלה לארץ, יוסף בקושי ידע עברית ובכל זאת הוא חקר לעומק וכתב את הספר "ברית מילה". בספר הוא מוכיח ע"י תיאור חביב של מילים שונות את ההיגיון ואת הצחוק שבשפה העברית.
"אבא נהג לתאר את השפה העברית כגן קסום שיש לו עומק וגובה" מספרת הדסה. 

הביקור במוזיאון פורש את חייו של יוסף באו דרך יצירותיו המיוחדות, המשעשעות והאותנטיות שכוללות קולנוע, אנימציה, ציור, גרפיקה, סיפורת ומחקר של הלשון העברית. ניכר שבכל יצירה יש המון הומור, אהבה, אופטימיות, צניעות וייחודיות שמשאירות רושם עז אצל המבקר 
וגורמות לו להבין את השקפת עולמו ודרך חייו של יוסף.

"המוטו של אבא היה מה שאתה לא עושה, תעשה שונה" מספרת צלילה בתו ומוסיפה: "אבא וגם אמא האמינו והנחילו לנו שצחוק הוא הנשק הטוב בעולם, שהאושר האמיתי הוא האושר הפנימי. את אבא לא עניין גיליון הציונים שלי מבית הספר, בכל יום שחזרתי הוא נהג לשאול אותי איזה מעשה טוב עשיתי, זה עניין אותו יותר".

הדסה וצלילה מעלות במוזיאון מופע בו הן מספרות ומציגות בנימה הומוריסטית את הניסים שקרו להוריהן, מספרות בדיחות, שרות שירים (שאחד מהם "BE HAPPY NOW,” גם התפרסם בתכנית הטלוויזיה "רק בישראל") ומרצות הרצאות מיוחדות שמתאימות לבתי ספר, למקומות עבודה ולחוגי בית.
 
יוסף נפטר ב- 2002, ללא הכרת הציבור. הדסה וצלילה נאבקות היום בכדי להחזיק ולקיים את המקום המיוחד ולשמר את המורשת, את הזיכרון ואת מפעל חייו של אביהן. הן פנו לעירייה וחשבו שתעזור, אבל כבר 12 שנה שאין להן תמיכה והן מחזיקות את המקום לבד ומחכות לנס.

"אבא נתן את עצמו למדינה" אומרת הדסה ודמעות חנוקות נשמעות בגרונה "המדינה הייתה בשבילו הכל והוא מעולם לא ביקש תמורה. כנראה שהאנשים היום לא אוהבים את המדינה מספיק", היא מוסיפה.
"הסטודיו היה בעבר של אבינו בדמי מפתח" ממשיכה צלילה, "אבל אבא איבד את המקום עוד בחייו, ואנחנו הבנות מחזיקות את המקום ממש בציפורניים ונלחמות על המשך קיומו".

קרנבל בתל-אביב

.


ב- 24/12/09 נפתחה בבית יוסף באו תערוכת ציורים של הדסה באו. כל ההכנסות ממכירת הציורים הן קודש להמשך אחזקתו של המוזיאון.
התערוכה שנקראת "קרנבל בתל אביב" מציגה ציורי שמן ואקריליק מאוד שמחים ועליזים של העיר תל אביב.
התערוכה תנעל ב- 30/1/10.
שעות הפתיחה : א'-ה' משעה 12:00-19:00, יום ו'- 12:00-16:00
לפי תיאום ניתן לבקר גם בימי שבת.
טלפונים לתיאומים ובירורים: 054-4212730, 054-4301499

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים