הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
על סדר היום מזווית נשית
אישה עולמית!

''אני מזמינה אותך לארוחת בוקר מפנקת לכבוד יום האישה'' כתבתי במייל אחד לשתי חברותיי הטובות. שתי דקות אחרי שלחצתי ''שלח'' אני מקבלת אישורים מחויכים משתיהן. אף פעם לא עשיתי עניין מיום האישה, וגם לא ערכתי ''פגישת בנות'' חודשית, שנתית או בין-עונתית. אבל ה...
כתבות נוספות
* נשים עגונות
* התחום האפור של ההטרדות המיניות בישראל
* רומא! כן מחכה לי
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

פייסבוק והמציאות

עד כמה אנחנו אותנטים ונותנים ביטוי לאני האמיתי שלנו ברשת. האם ניתן לדעת מי הוא האדם העומד מאחורי הפרופיל הוירטואלי? האם אפשר להסיק מסקנות אמיתיות מהכרטיס הירטאלי או מהאינטראקציות בהן הוא משתתף? 
מאת: ד"ר סוזי קגן
17/07/2012
פעמים רבות דובר בעבר על השוני בין מה שאנחנו משדרים לעולם הסובב אותנו בסביבה הוירטואלית של המדיה החברתית לבין הסביבה המוחשית שלנו ה"אמיתית" בחיים עצמם. נשאלת השאלה עד כמה אנחנו אותנטים ונותנים ביטוי לאני האמיתי שלנו בתקשורת שלנו עם חברינו הוירטואלים ברשת. היו מי שתלו את הסיבות לכך בקלות שלנו לבטא את עצמנו באמצעות הכתב, והיו אלו שנטו לייחס את הסיבות לכך דווקא לקלות שלנו ל"התחבא" מאחורי מסך ומקלדת. כך או כך, לא מעטים הם האנשים שכאשר תנהל אתם אינטראקציה וירטואלית האדם שאותו "תכיר" יהיה כזה שהמאפיינים שלו לעתים יהיו שונים כמעט בתכלית מהמאפיינים שיתגלו לך באם תפגש אתו במציאות. עם אותו אדם בדיוק שאתו ניהלת קשר במשך שבועות, חודשים ולעתים אף שנים ברשת החברתית, במפגש מחוץ לכותלי המחשב, פנים אל מול פנים יהיה זה אדם אחר. 
האם ניתן לדעת בכל זאת מי הוא האדם העומד מאחורי הפרופיל הוירטואלי שניצב לפנינו על סמך בחינה לא מעורבת של הנתונים שהוא כתב על עצמו ? האם נוכל להסיק מסקנות אמיתיות מהכרטיס שלו או מהאינטראקציות שלו עם החברים והקבוצות בהן הוא משתתף ? הפייסבוק,המהווה את הרשת החברתית הגדולה ביותר הקיימת נכון לרגע זה, כבר לא משמשת רק לצרכים חברתיים של חידוש קשר מהעבר, או שמירת קשר עם הקיימים. היא מכוונת למציאת בני זוג, או אפילו למיון ראשוני על ידי מעסיקים פוטנציאליים. ומאחר וגורלות נקבעים החשיבות של אמינות הבדיקה המוקדמת של פרופילים, והסקה על סמך בדיקה זו היא לא עניין של מה בכך. אז האם אכן קיימת אפשרות להסיק מסקנות על אדם על סמך פרופיל וירטואלי?  

מחקר אקדמי מרתק שנערך באוניברסיטת מרילנד שבארצות הברית ניסה לאחרונה להתמודד עם הסוגיה הזו. המחקר נערך על רקע העובדה שבשנים האחרונות הקשר הוירטואלי של אנשים מתחזק באמצעות הרשתות החברתיות הרבות ואילו הקשר במציאות נחלש בצורה משמעותית. המחקר העלה את התהיה עד כמה ממשי הקשר הזה והאם הוא אכן מעיד על האישיות שלנו במציאות. כך למשל בדק המחקר האם הדברים אותם אנחנו מפרסמים בעמוד הפייסבוק שלנו אכן יכולים לתת אינדיקציה לגבי המזג שלנו במציאות, ולחזות איך נגיב לסיטואציות מסוימות במציאות בחיי היומיום. במחקר נסקרו כ – 300 פרופילים של משתמשי פייסבוק במהלך שנה אחת. החוקרים בדקו פעילויות אהובות עליהם כגון תוכניות טלוויזיה, סרטים, מוסיקה, ציטוטים וחברות בארגונים פוליטיים וכמו כן קראו בעיון את הדברים שכתבו בעלי הפרופילים שנבדקו בסעיף ה"אודות" (About Me) שלהם. במקביל לסקירת הפרופיל הוזמנו המשתתפים במחקר גם להיבחן במבחן פסיכולוגי סטנדרטי שנערך בכיתה המודד את חמש תכונו
ת האישיות הבאות, פתיחות להתנסויות, מצפוניות, מוחצנות, נוירוטיות ונעימות. החוקרים אספו את הממצאים שליקטו במחקר מהפייסבוק והצליבו אותם עם ממצאי המבחן הפסיכולוגי שערכו לנבדקים במציאות וגילו עובדות מרתקות המעידים על קשר הדוק בין הפרופיל בפייסבוק לבין האדם במציאות. כך למשל לאנשים שהוגדרו במיבחן הפסיכולוגי על ידי החוקרים כמוחצנים, היו יותר חברים בפייסבוק מלאחרים, אבל מתוכם היו להם קשרים עם מעט אנשים בהשוואה לאלו שהוגדרו כנוירוטיים, כלומר, חבריהם של המוחצנים נטו להכיר אחד את השני פחות מאשר אצל אחרים. אצל האנשים שהוגדרו כנוירוטיים, היו יותר קשרים וחברים שמכירים אחד את השני בתוך מעגל החברים שלהם, ואף תחומי עניין משותפים רבים יותר בין כולם. החוקרים גם גילו כי אנשים עם שמות משפחה ארוכים נטו להיות בעלי תכונות נוירוטיות. על פי המחקר, ייתכן שהדבר נובע מכך שחיים של בעל שם משפחה ארוך, שמאוית על ידי אחרים עם טעויות בדרך כלל, עלולים להוביל אדם להתנהגויות חרדתיות והתפרצויות כעסים מהירות יותר מאחרים. הנבדקים שהוגדרו כנוירוטיים על פי מבחן האישיות, הרבו להשתמש בפייסבוק במילים הקשורות לחרדה כגון "מודאג", "פחד", "עצבים". 

אפשר אם כך, לדעתי, לאפיין במידה מסויימת בלבד את האדם על פי התנהלותו ברשת החברתית. וככל הנראה אנשים נוטים בנוסף גם לאפיין את עצמם בדומה למציאות. הפייסבוק מאפשר לאנשים המוגדרים כנויירוטים ומוחצנים לרכוש חברים שבעולם האמיתי סביר להניח היה להם קושי לבצע באותה תדירות. חשוב לציין, כי יש לנהוג במשנה זהירות כאשר משתמשים במדיה החברתית לניתוח אישיות או מאפיינים פסיכולוגים. אמנם הפייסבוק נותן לנו כלים ליצור חתכים סטטיסטים אולם אין במחקרים סטטיסטים אלו להעיד על רבדים שונים באישיותו של האדם. לצערינו חברות רבות משתמשות בנתוני פייסבוק על מנת ליצור פרופיל אישיותי למועמדים לעבודה, לעובדים קיימים ולקולגות. הפייסבוק אמנם מאפשר לנו להשיג אינפורמציה באופן נגיש ומהיר אולם הוא אינו מצליח להעביר תחושות שהאדם מקרין לסובבים אותו, באמצעות שפת גוף ומימיקות הפנים, תנודות הקול של האדם ומאפיינים שניתן לחוש רק בקרבת אותו אדם.

_________________________________________
ד"ר סוזי קגן - יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת תואר Ph.D מאוניברסיטת צפון טקסס שבארצות הברית. בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי, מייסדת ומנכל"ית העמותה לטיפול וקידום המשחק בישראל (עלו"ה). 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
אנונימיות
יעל, המרכז  21/07/2012 18:29:10
לדעתי אי אפשר להסיק מסקנות ברורות כיוון שהאינטרנט הוא סוג של הסוואה ואי אפשר לדעת תמיד מי עומד מאחורי הפרופיל.
תגובה לתגובה
לא הבנתי מה הכתבה רוצה לומר, היא לא כתובה ברור ויש בה יותר הקדמה מאשר תוכן וחוץ מזה
היידי,   18/07/2012 23:28:26
"עובדות מרתקות המעידים על קשר הדוק בין הפרופיל בפייסבוק לבין האדם במציאות." צריך לכתוב "מעידות". עורך לשוני? מישהו?
תגובה לתגובה
 
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים