הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
HSDD היא לא רוצה מין
איך אפשר לעורר אותך?
מאת:
02/02/2009

 
בשאלות מיניות כדאי לבדוק ולהבין את הצורך בטיפול, טיפול זוגי או טיפול סקסולוגיה אישי (פסיכותרפיה). באמצעות המקרים הבאים ננסה להבהיר את הדברים: 
רותי ואריאל נשואים 17 שנה והם הורים לשני בנים בגיל ההתבגרות. מערכת היחסים בינהם מוגדרת בפיהם כלא כ"כ טובה, הם רבים ואז מתנתקים לימים ארוכים.   הם מגדירים את הנושאים עליהם הם רבים באופן שונה, לפי נקודות המבט השונות שלהם. רותי אומרת שהבעיה העיקרית היא שאין בינהם תקשורת מילולית ואי אפשר לפתור בעיות בשיחה כי שניהם מתלקחים נורא מהר. אריאל אומר שהבעיה העיקרית בינ י הם היא שיחסי המין הם מעטים, נמשכים דקות ספורות  ואין תשוקה. המצב הזה מוביל להתרחקות ואיבוד אינטימיות.   דווקא מבחינתו, הוא אומר, יש תשוקה, לרותי אין והוא חושב שהיא צריכה לטפל בעצמה. רותי אומרת, אין לי תשוקה אבל גם לכל החברות שלי אין...
 
מרב ויהושע מגיעים לטיפול גם הם אחרי שנות נישואים רבות , הם הורים לשני בנים ובת. קיימת אהבה ביניהם והיא מורגשת בזמן השיחות בטיפול. מרב דווקא נהנית ממין, ובכל זאת היא לא כ"כ מעוניינת בקיום יחסי מין עם יהושע (וגם לא עם אף אחד אחר). יהושוע זקוק להרבה יותר יחסי מין ממה שמרב מרגישה שהיא צריכה. אבל בנוסף לפער הקיים בין בני הזוג יהושע נעלב מכך שמרב לא מעונינת, לא יוזמת וגם דוחה אותו לעיתים קרובות.
 
הבעיה הנפוצה ביותר בימים אלו בקליניקה שלי היא התלונה "היא לא מעונינת במין".  הבעיות הנפוצות במרפאה משתנות, כאילו יש איזה קו אופנתי, עכשיו זו האופנה האחרונה. . .     יחד עם זאת , בעית ההימנעות מקיום יחסי מין מצדן של נשים היא תופעה שמוכרת לי שנים רבות ויש לה סיבות רבות.
 
לפעמים אני יכולה לומר בבטחון ש"היא כן רוצה מין" אבל לא באותה מידה וכמות שבן זוגה  מעוניין בה.
לפעמים ברור לגמרי שהימנעות מקיום יחסי מין היא דרך ברורה של בת הזוג לפגוע בבטן הרכה של בן זוגה.   ישנם זוגות המקיימים מאבק על  ההשפעה על  אופי חיי הזוג והמשפחה, והמאבק הזה מתרכז בעיקר בתחום המיטה.   לעיתים קרובות העובדה שלאשה יש פחות חשק מיני מאשר לגבר פוגעת בו. הוא נעלב מכך שהיא לא נמשכת אליו מספיק. בבדיקה עם בני הזוג נשמע שהשינוי מתרחש עם לידת הילדים והשפעת הגידול של תינוקות ולחצי היומיום על עייפותה של האשה. מאחר והחשק המיני של הבעל לא מושפע מן העייפות שלו, הוא לא מבין איך קרה שמזוג צעירים מאוהבים הם הפכו למשפחה בה אשתו, האמא, עייפה והיחסים השתנו כל כך. שפרה ואליהו שפנו אלי עם תלונה של מיעוט יחסי מין היו זוג חרדים שחלקו אמונה באותם ערכים של משפחתיות , שיתוף כבוד והערכה. העבודה שנעשתה בחדר הטיפול התמקדה בהגברת האמפתיה של אליהו כלפי שפרה, והגברת ההבנה שאנשים שונים מגיבים באופן שונה ללחצים.   מצד שני שפרה למדה שלא לזלזל בצרכיו המיניים של אליהו.
 
בדוגמאות שניתנו, הדגש היה על מערכת היחסים הזוגית, אך קיימת בעיה שהיא באמת לא רוצה מין.
 
לבעיה קוראים HSDD  Hipoactive Sexual Desire Disorder/
 
הכוונה למחסור או היעדר פנטזיות מיניות וחשק לפעילות מינית.
ע"פ מחקרים שנערכו בארה"ב , נשים אשר מגדירות את עצמן מאושרות חושבות על מין לעיתים קרובות יותר מנשים שאינן מרגישות מאושרות.
 
מה גורם לירידה בחשק המיני?
מספר גורמים אפשריים:
עייפות בגלל מספר גד

ול של תפקידים ואחריות אשר נשים לוקחות על עצמן ונדרשות למלא.
גורמים פסיכולוגיים שונים שמשפיעים על ירידה בחשק כמו דכדוך וחרדה.
מצבים בריאותיים שונים.
תרופות הנלקחות כדי לטפל בדכאון וחרדה, וגם תרופות לטיפול בבעיות גופניות.
 
האם יש הבדל בין דחף מיני לריגוש מיני?
התשובה היא  כן .   יש הבדל.   הדחף יוגדר כאן כקו הבסיס של רמת העניין של האשה במין.   בריגוש מיני אני תייחסת לתגובות של האשה לגירויים. התגובות לגרוי באות לידי ביטוי ברטיבות בנרתיק, בזרימת דם מוגברת לשפתי הנרתיק לדגדגן ולנרתיק עצמו.
 
מה יכול להעלות רמת ריגוש אצל נשים?
למרות נסיונות חוזרים, לא נמצאו פתרונות תרופתיים להעלת הריגוש אצל נשים.
לעומת זאת, נשים יכולות לבחור בטיפול סקסולוגי, שמטרתו הגברת ריגוש מיני. בטיפול זה מתמקדים בהגברת מודעות לגוף, לפנטזיות ולתגובה על גרויים מיניים. הטיפול הזה מתקיים גם בקבוצות של נשים וגם באופן פרטני.
 בני הזוג יכולים לפנות ביחד , אך חלק מן הזמן, האשה תתמקד בהכרת עצמה וגופה ותעשה עבודה לבדה.   כאשר יחזרו לפגישות משותפות, יתמקדו בלימוד תקשורת מינית.
 
מה ניתן לעשות כדי להעלות דחף מיני?
אין כרגע עדויות ברורת לגבי תרופות שמעלות את הדחף המיני, למרות שאולי חלק מתרופות אנטי דכאון יכולות לעזור.
 
אם הירידה ברמת הדחף המיני מקורה בתסמיני גיל המעבר ותופעות של "לקראת גיל המעבר",   גלי חום, חוסר שינה, עייפות, מצבי רוח משתנים ועליה במשקל, יש שיפור משמעותי עם מתן תרופות הורמונליות. הסיבה לירידה בדחף המיני בעת גיל המעבר היא ירידה בהורמון הגברי, הטסטוסטרון. הסיבה הראשונה היא סטרס. הגוף מתגייס לצרכי הישרדות ומשתמש באסטרוגן ובטסטוסטרון ,על חשבון הגירוי המיני.
קיימים מחקרים המעידים על כך שטסטוסטרון מעלה דחף מיני אצל נשים הסובלות מרמת הורמון נמוכה, הנובע מכריתת שחלות.   לשימוש בהורמון הגברי עלולות להיות תופעות לוואי כגון נשירת שיער או עיבוי הקול.
 
נשים רבות סובלות מריגשי אשם, ומבושה אשר התעוררו במהלך שלבים שונים של התפתחותן המינית. גם עבורן וגם עבור נשים שעברו התעללות מינית ההמלצה היא לפנות לטיפול פסיכותרפי .
 
לסיכום, קיימות תקופות בחיי אשה בהן היא עלולה לסבול מהפרעות ביכולת שלה להרגיש מינית- תקופת הלידות והעומס סביב החזקת בית ומשפחה.
תקופת גיל המעבר והשנים המובילות אליו.
 
ראינו שלסטרס יש תפקיד משמעותי בירידה של הדחף המיני, גם כי גורם לעייפות וגם כי עלול לפגוע במאזן ההורמונלי.
 
חווית הדחף המיני היא חויה משתנה, במהלך היום, השבוע או החודש, והיא תשתנה הרבה מאוד פעמים במהלך חיינו.
במערכות יחסים ארוכות יש צורך במיומנויות של משא ומתן ושל ויתורים, וזה כולל גם יחסי מין.   אין מצב שאדם מקבל  את כל מה ש הוא  רוצה או זקוק לו, ובוודאי לא מאדם אחד.
 
שינוי הוא דבר חשוב ביחסים, ויש שאיפה לגרום לשינוי והתפתחות בכל מערכת יחסים, ולכן צריך ללמוד לשוחח על הנושאים הבעייתיים. יחד עם זאת אין כל הבטחה שדיבור, הבעת משאלות מחשבות ורגשות יביאו לשינוי אליו אדם חותר.
 
הימנעו מהש ו ואה. כל טוב לא צומח מהפעלת לחץ לגרימת שינוי בהרגלי המין בהתאם למשאלות ולרצונות שלכם, או  בהתאם למה שאתם מאמינים שקורה אצל אחרים. דחף מיני הוא מאוד אישי, אין טעם בהשוואות והכי חשוב- לחץ לא משפר את יחסי המין.
 
 
 
 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
טיפולים להגברת הריגשו המיני
,   23/08/2009 09:50:11
איפה אפשר למצוא טיפולים כאלה,קבוצה או פרטני באיזור ירושלים?
תגובה לתגובה
 

אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  מפת האתר |  ארכיון כתבות |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות      עיצוב: סטודיו Symbols
וייזנט - תוכנות לעסקים