הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
ראש חודש לבנות
יום ראשון, כ"ט בכסלו, 25 בדצמבר, בבית חשמונאי, מ.א. גזר.פרטים והרשמה לכנס בעמותת אלגריבה, טל: 054-2345956
מאת:
25/12/2011

עמותת "אלגריבה" ירושלים, המאגדת את יוצאי תוניסיה בישראל, מחדשת מנהג עתיק של יהודי תוניסיה, תערוך חגיגת נשים הוא יום "ראש חודש לבנות" עם תחילת חודש שבט, בנר שישי של חנוכה.

"ראש חודש לבנות" הוא חגן של הנשים, שבעבר לווה בסעודה, פינוקים, חגיגות ושירה. הוא מציין את גבורתה של יהודית, שעל פי המסורת ערפה את ראשו של אליפורניס, שר צבאו של נבוכדנצר מלך אשור ובכך חוללה את נס שחרור היהודים מאותו צורר.

ד"ר מרים גז-אביגל, יו"ר מועצת הנשים למען אלגריבה ומנחת האירוע, מסרה שביום ראש חודש שבט נהגו יהודי תוניסיה לפנק את הנשים ולהגיש להן מתנות. בחלק מקהילות יהודי תוניסיה, נהגו הנערות באותו היום להתאסף יחד, אפו בשלו ושרו שירת חול ושירת קודש שאליהם הצטרפו גם ריקודים. לקראת הערב ישבו כל הבנות לסעודה חגיגת ובלילה התפזרו כל אחת אל ביתה, כשידיה מלאות בדברי מאפה ומתיקה. בקהילות אחרות נהגו לציין את יום ראש חודש של הבנות, באופן, שבו בני הבית פינקו את הנערות, הבעלים הרעיפו מתנות ופינוקים לנשותיהם, והארוסים הביאו מכל טוב הארץ לארוסותיהם.

כיום, כאשר הקהילה מפוזרת לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל, לא ניתן לקיים את 'ראש חודש לבנות' כהלכתו. על כן בשנים האחרונות אנו מציינים את האירוע במעמד חגיגי מיוחד. השנה האירוע יערך ביום ראשון, כ"ט בכסלו, 25 בדצמבר, בבית חשמונאי השוכן במועצה האזורית גזר. באירוע צפויים להשתתף בני הקהילה מכל הגילאים, תוך התייחסות מיוחדת לנשים. הוא יכלול ברכות של ראש מ.א. גזר המארחת- פטר וייס, יו"ר עמותת 'אלגריבה'- פרופ' אפרים חזן, הופעה של רובי חן-מלך הזמר התוניסאי ולהקתו, מסכת מהתרבות של יהודי תוניסיה ומופע בידור של רותי חי מלכת הצחוק.

לדברי ד"ר גז-אביגל, אירוע "ראש חודש לבנות" מבטא את משקלן המרכזי של הנשים בתרבות היהודית בכלל ובמסורת יהודי תוניסיה בפרט. כל הניסיונות של דחיקת נשים מהמרחב הציבורי, זרים לרוח היהדות ומקורן בתרבויות זרות מהגולה - זהו 'יבוא' הזר ליהדות. על פי הרוח היהודית ההיפך הוא הנכון, אמהות האומה מוכתרות במקורותינו בכינוי 'שלמות' דבורה הנביאה מתוארת כבעלת דרגה נבואית גבוהה, במקום אחר נאמר על אשת החיל היא 'המשכלת החשובה' ועוד כהנה וכהנה. היהדות קוראת לנשים לבטא את כישרונותיהן ולתרום לכלל הנשים ולחברה כולה.

פרטים והרשמה לכנס בעמותת אלגריבה, טל: 054-2345956 (יעקב טרבלסי)


 

 הוסף תגובה    שלח לחבר    גירסה להדפסה
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  מפת האתר |  ארכיון כתבות |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות      עיצוב: סטודיו Symbols
וייזנט - תוכנות לעסקים