הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
סלון תרבות ואמנות
כנס: דמויות מיתולוגיות וקדושות של נשים

סיפורן של אלגריבה – הדמות המיתולוגית, לקטאר הקדושה ופרחה בת אברהם, שמסרה את נפשה כדי לא לחלל את כבודה. כנס ייחודי על דמויות מיתולוגיות וקדושות של נשים בהיסטוריה היהודית. 10-11 בפברואר, בירושלים
כתבות נוספות
* עדינה אבן זוהר
 
     
 
עוד באתר -
ארגוני נשים   |   קווי מצוקה   |   לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
asimon180.jpg
    asimon120.jpg
 

השמיים שבתוכי

אתי הילסום, יהודיה הולנדית, אישה צעירה ומשכילה שחיה באמסטרדם בתקופת השואה כתבה יומן שפורסם בכל העולם וגם בישראל תחת השם "השמיים שבתוכי – יומנה של אתי הילסום 1941 – 1943"  

מאת: איריס אלמגור
31/03/2005

יום שלישי 7 ביולי, 9 וחצי בבוקר, 1942
"החיים מוזרים ומפתיעים ומגוונים עד אין סוף, אחרי כל עיקול שבדרך מתגלה פתאום נוף חדש לחלוטין. רוב האנשים רואים בחיים רק את מה שמקובל לראות, אבל עלינו להשתחרר מכל הרעיונות הקיימים, מכל המוסכמות, מכל סיסמה, מכל מושג מוכר ובטוח, להעז לעזוב הכל, לשכוח את כל הנורמות והוודאויות המקובלות, להסתכן ולעשות את הצעד הגדול לתוך הקוסמוס, ואז, אז החיים נעשים עשירים ושופעים, גם ברגעים של סבל תהומי." (עמ' 103)

יש אנשים שכדאי לפגוש, גם אם הם מתו לפני שישים שנה. רוחם, חכמתם וההשראה שהם מעניקים חיה וקיימת כאילו הם לגמרי כאן – אתנו. אחת מאלה היא אתי הילסום, יהודיה הולנדית , אישה צעירה ומשכילה שחיה באמסטרדם בתקופת השואה וכתבה יומן שפורסם ברחבי העולם וגם בישראל. באירופה ובארה"ב הילסום היא דמות ידועה ומוערכת מאוד. בישראל קצת פחות ולא בכדי, אלא שלא זה המקום לדון בכך. חשוב יותר לערוך הכרות למי שעוד לא פגשה את אתי הילסום. 'השמים שבתוכי' הוא אחד מהספרים הכי עוצמתיים והכי מטלטלים שליוה אותי בחיי. פגשתי את הילסום לפני 18 שנה כשהייתי חיילת, עוד במהדורה הראשונה של הספר – "חיים כרותים". כבר אז הרגשתי שפגשתי מורה, מדריכה, חברה לדרך. למרות שהיומנים נכתבו בשנות הארבעים ובתקופת השואה, הם מתארים מסע רוחני עמוק וטוטאלי לעבר שחרור פנימי ואהבה בלתי מותנית לחיים, לקיום, לה' ולבני אדם. הילסום היא אישה משכילה, עצמאית, מתוחכמת ובעלת כוונה כנה ובלתי מתפשרת לשחרר את עצמה מהסבל ומהכבלים שסוגרים עליה בדרכה להיות אישה חופשייה החיה את חייה מתוך אהבה ולא מתוך פחד, וכל זאת על אף, למרות, ואולי גם בגלל הרקע המצמרר של אירופה בימי הכיבוש הנאצי ושואת היהודים – התפאורה בה חיה הילסום. ככל שהיא משתחררת עוד ועוד, כך  היא גם נפתחת לעולם ולסבלם של האנשים שסביבה, בתקופה החשוכה של מלחמת העולם השנייה. מתוך התופת של מחנה הריכוז "וסטרבורק' בהולנד היא שולחת לחבריה את המילים הבאות:

3  ביולי 1943,
"...ובכל זאת, בשעות הערב, כשהיום נסוג ומתרחק אני צועדת בצעדים קלילים לאורך גדרות התיל ומלבי עולה תמיד התחושה – ואין מה לעשות, זה פשוט כך, זה משהו עמוק ובסיסי: החיים נפלאים ונשגבים, יבוא יום ונצטרך לבנות לנו עולם חדש, ועל כל פשע וכל זוועה עלינו לענות באהבה וטוב לב, שהם תוצאה של מאבק פנימי."..

אסתר הילסום נולדה בשנת 1914 למשפחה יהודית הולנדית משכילה ומתבוללת. היא למדה באוניבר

סיטה של אמסטרדם לשונות סלאביות ופסיכולוגיה. במרץ 1941 מתחילה הילסום לכתוב את יומניה בעקבות הפגישה עם יוליוס ספיר, פסיכולוג וכירולוג (אבי הפסיכוכירולוגיה-ניתוח קווי כף היד) שהופך להיות עבורה חבר קרוב, אהוב ומורה, וגם השראה גדולה וקטליזאטור בהתפתחותה הרוחנית. היומן שנכתב בשנים 1941-1942 פורס בפני הקורא  את חייה הפנימיים של הילסום ואת תהליך השתחררותה והתפתחותה הרוחנית כשמסביבה כבר משתולל הגיהינום של מלחמת העולם השנייה. הילסום מתבוננת אל תוך זהותה ומצליחה לעשות זאת בכנות רבה ומתוך מודעות עצמית חסרת פשרות. היא כותבת גם על חוויותיה כאישה עצמאית ומשוחררת  שחוקרת את עצמה על רקע האהבה שלה כאישה לגבר - מתוך רצונה להיות אדם שלם, מלא וחופשי. באוגוסט  1942 עברה אתי למחנה הריכוז וסטרבורק, במזרח הולנד, שם ריכזו הנאצים את יהודי הולנד – התחנה האחרונה לפני המשלוח לאושוויץ.  ב 7 בספטמבר גורשה אתי יחד עם הוריה ואחיה לאושוויץ. מחלון הרכבת השליחה אתי גלויה שמצאו אח"כ איכרים ושלחו אותה למענה: "...יצאנו מהמחנה בשירה...".
חבריה של אתי ניסו לשכנע אותה לברוח ולהציל את עצמה (ואף ניסו לחטוף אותה) אך היא סירבה ובחרה ללכת עם בני עמה מתוך רצון לקחת חלק בגורל המשותף ואף לעזור ולהקל על סבלם כשהיא משמשת (ע"פ עדויות של מי שחזרו) "מקור אור" עד לרגע האחרון ממש. את יומנה היא מסיימת במילים: "הייתי רוצה להיות רטייה על פצעים רבים".
אתי הילסום מתה באושוויץ ב 30 בנובמבר 1943.
בהקדמה לספר כותב אהרון אפלפלד על ייחודו של היומן:"...זוהי התפתחות איטית וכמוסה, שראשיתה באהבת איש והמשכה אהבת אנשים ולמעלה ממנה – אהבת האל.  השואה נקלטה בתודעה שלנו כהתרוקנות העולם מן האור האלוהי. לא מעט ניצולים העידו כי השואה המיתה בהם את האמונה. העמדה הזו נשתרשה ברבות הימים והיתה למוסכמה שאין לערער עליה. יומנה של אתי הילסום כמו בא לטפוח על פניה של מוסכמה זו."...
יומניה של אתי הילסום ראו אור לראשונה בשנת 1982 בהולנד. הספר תורגם לשפות שונות והוא נקרא בכל רחבי העולם (גרמניה, צרפת, נורווגיה, פינלנד, דנמרק, שוודיה, קנדה, איטליה, אנגליה, ארה"ב ועוד). מאז יצאו מספר ספרים נוספים שכוללים את כל היומנים והמכתבים שכתבה הילסום.


"השמיים שבתוכי – יומנה של אתי הילסום 1941 – 1943", הוצאת כתר

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
חוויה מטלטלת
, גבעת שמואל  07/10/2009 10:21:01
אני קורא עכשיו את הספר התחלתי בעמ' 82 ויש בו השראה לאי אחיזה במה שלא חשוב...
תגובה לתגובה
השמיים שבתוך אישה מופלאה
, ראשל"צ  02/05/2005 11:48:15
הכתבה שלך עוררה את סקרנותי לרוץ ולרכוש את הספר ומיד. שמעתי על אישה מופלאה זו ועל היומנים שכתבה. חשוב עד מאוד לדעת על נשים כמותה שצמחו על רקע התופת של שנות הארבעים באירופה ורוחן נותרה לנו כהשראה וכמקור למחשבה. תודה לך.
תגובה לתגובה
  
+ לי לפחות זה עזר בעבודה על השואה
, , 25/03/2009 18:14:13

תגובה לתגובה
 
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  מפת האתר |  ארכיון כתבות |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות      עיצוב: סטודיו Symbols
וייזנט - תוכנות לעסקים