הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
נשים וכסף נשים ועסקים
מקצועות נשיים וגבריים?

כיום עדיין ישנם מקצועות בהם קיים רוב גברי או רוב נשי מובהק. האם יש מקום למקצועות ''גבריים'' ו''נשיים'' בחברה ששואפת להיות שוויונית, ובמה בעצם השוויון צריך לבוא לידי ביטוי? 
כתבות נוספות
* האם יש מקום לנשים בענף הנדל''ן המקומי?
 
     
 
עוד באתר -
ארגוני נשים   |   קווי מצוקה   |   לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
asimon180.jpg
    asimon120.jpg
 

נשות המדבר
הכירו שלוש נשים בדואיות, יזמיות, שהצליחו לפרוץ את המסגרת, לשמור על המסורת ולפעול לקידום והעצמת הנשים הבדואיות. נשים מעוררות השראה
מאת: דנה שגב
04/10/2008

נהידא אלעוקבי, חדרה אלסאנה ומרים אבו–רקיק הן שלוש נשים בדואיות מרשימות, חזקות שהצליחו לפרוץ מעגל ולפעול למען קידומן והעצמתן של נשים בדואיות. האחת אם חד הורית, השנייה נשואה עם ארבעה ילדים והשלישית לא נישאה מתוך בחירה. שלוש נשים שהצליחו כנגד כל הסיכויים, נשים מעוררות השראה.

מן הסתם לא הייתי פוגשת נשים מופלאות אלו אילולא אורנה גורן, שיזמה את "רקמה אנושית נשית", טיולי נשים שאותם היא מדריכה. "הטיולים מוקדשים למפגשים בלתי שגרתיים עם בדואיות המצליחות לרקום חלומות משלהן ונעות על הציר בין מורשת בת מאות שנים לבין החיים במאה ה-21", אומרת גורן.

נהידא אלעוקבי


נהידא אלעוקבי
נהידא אלעוקבי, יזמה את "בת המדבר", פרויקט שמטרתו לקדם את מעמדן של נשים בדואיות ובמיוחד את הנשים החד הוריות באזור חורה והסביבה. ביקרנו עם גורן בחורה, בבית מלאכה לעיצוב אופנה מזרחית, אותו יזמה אלעוקבי. בית המלאכה המעסיק כרגע כ-16 נשים מהאזור.  במקום פגשנו מספר נשים שהיו עסוקות בתפירה. לצד שתים מהנשים היו מונחים סל קלים  בהם ישנו התינוקות שלהן. המקום מספק לנשים לא רק פרנסה, אלא מאפשר להן לצאת מהבית, לפגוש נשים אחרות. אלעוקבי מעידה שהנשים מאוד מגובשות בינן לבין עצמן. 

אלעוקבי אישה מרשימה, אם חד–הורית, גידלה לבדה שלושה ילדים. בת אחת רופאה, האחרת עובדת סוציאלית והבן לומד מחשבים. היא עצמה למדה בשנקר קורס תדמיתנות ואופנה והחליטה לפתוח את בית המלאכה עבור הנשים כדי שיוכלו להרוויח כסף ושלא תהיינה תלויות כלכלית בגברים.
בשיחה, על כוס תה ועוגיות, אלעוקבי מעלה את בעיית האמהות החד הוריות במגזר הבדואי. לפי הדת לכל גבר יכולות להיות עד 4 נשים, אבל חוקית, הוא יכול לשאת רק אישה אחת. כך שבמגזר זה יש הרבה אמהות חד הוריות שמעמדן קשה מאחר והגבר יכול להתנער מהאבהות ויכול לגרשן כרצונו, מבלי שתזכינה לסיוע כלשהו ממנו.
אלעוקבי הביאה מעצבת שעיצבה מספר דגמים וכמו כן הן נעזרות בגזרות מהבורדה בעיצוב הבגדים. את רוב הבגדים הן מוכרות לנשים הבדואיות שמגיעות אליהן אך, חלומן הוא לפרוץ החוצה. ניתן לרכוש במקום בגדים, תיקים וכריות בהם משולבת רקמה בדואית.

מרכז האריגה בלקיה

חדרה אלסאנה


חדרה אלסאנה
מחורה נסענו לבקר את מרכז האריגה בלקייה, פרויקט של עמותת סידרה, ששמה לה למטרה להעצים את הנשים הבדואיות אישית וכלכלית. במרכז אירחה אותנו מנכ"ל העמותה חדרה אלסאנה.
במקום מרכז תיירות וגם חנות בה תמצאו שטיחים ותיקים מדהימים. ישבנו באוהל האירוח שם אלסאנה הסבירה לנו על תהליך האריגה ועל הפרויקט של סידרה. הדיבור שלה קולח והעיניים שלה בורקות כשהיא מדברת על השליחות של הפרויקט.
אלסאנה גדלה עם הפרויקט האריגה, אותו החלה רוז ויליס אלסנע, וכיום היא מנהלת ומפתחת אותו. לאלסאנה חלומות, היא רוצה להקים כפר תיירותי שירכז את כל תחומי האומנויות הבדואיות.
הפרויקט הביא לשינוי משמעותי בחייהן של הנשים רבות שלא עבדו, לא למדו ואשר בילו את רוב הזמן, מגיל צעיר, בטיפול בבית ובילדים. הכסף שהנשים מרוויחות מחזק את מעמדן בבית, ההערכה העצמית גבוה יותר והן זוכות למידה מסוימת של עצמאות כלכלית.&
nbsp;
אלסאנה (36), נשואה + 4, בעלת משפחה שתומכת מאוד בפעילות שלה. הוריה וגם משפחת בעלה עוזרים עם הילדים. היא מעידה שלמדה  המון תוך כדי העבודה ורכשה בטחון עצמי וניסיון רב. 
החלום שלה היה ללמוד באוניברסיטה. כיום היא אומרת שהניסיון והעבודה בשטח הם כמו אוניברסיטה. "אני מאמינה שאם מישהו עובד בקהילה, יש לו מטרה והוא רוצה לעשות שינוי הוא לא בהכרח צריך להיות אקדמאי. כל בן אדם במעשיו יכול לרצות את עצמו".

מרים אבו-רקיק

חוות צמחי המרפא


מרים אבו –רקיק

עם מרים אבו-רקיק קבענו להיפגש בחוות צמחי המרפא שלה שממוקמת בקצה היישוב תל-שבע. אבו-רקיק הגיעה כמה דקות אחרינו, ביקשה מאיתנו לחכות עוד רגע והלכה להתפלל. בינתיים השתרענו על המזרונים באוהל האירוח נהנות מהשקט והשלווה.
אבו–רקיק (39), רווקה, יזמת בדואית ברמ"ח אבריה, הקימה חווה לגידול צמחי מרפא שהיא גם מרכז מבקרים פעיל. היא גם יצרנית תכשירי קוסמטיקה וסבונים צמחיים, המשווקים תחת המותג "בת המדבר". אישה יוצאת דופן, מרשימה וחדורת מוטיבציה.
אבו-רקיק עוד זוכרת את ימי ילדותה בהם גרה באוהל, עד שעברה עם משפחתה לתל-שבע שם קבלו מגרש ובנו את בית הקבע שלהם. אימא שלה לא שמחה מהמעבר. אבו-רקיק מעידה שהיא דווקא כן שמחה לעבור לבית, "פחדתי מהגשם והרוח, פחדתי שהאוהל יפול", היא אומרת ומוסיפה: "מי שגר תקופה ארוכה באוהל מתגעגע. לנשים שגרו במאהל הייתה יותר תעסוקה. הן יצאו לעבוד בשטח, נפגשו האחת עם השנייה ואילו היום הן עושות רק עבודות בית. הקשר המשפחתי היה אז יותר חזק".
לדברי אבו –רקיק היא הגיע במזל לתחום היזמות. אביה הסכים להפתעתה שתיסע ללמוד בלונדון. "אין לי מושג איך הוא לא התנגד ללימודים", היא אומרת. היא נסעה ולמדה שיווק. היא בעלת תואר B.A. ולמעשה היא אשת העסקים הבדואית הראשונה.
כשחזרה, המשפחה רצתה לחתן אותה והופעלו עליה לחצים רבים. היא חשבה שהמצב ישתנה וזה לא קרה. הייתה לה אופציה לעזוב ללונדון או לתל-אביב אך היא לא רצתה. "מי אני בלונדון או בתל-אביב", היא אומרת, "פה גרה המשפחה שלי, האחיות שלי. פה זה השורשים שלי. לא רציתי שיגידו הינה היא למדה והיא עוזבת. רציתי להישאר ולשנות את דעתו של אבי".
12 שנה נמשכו המאבקים וכל שנה הייתה לה תקווה שיהיה יותר טוב והיא המשיכה להתעקש. היא רצתה להיות עצמאית, להתפרנס בעצמה ולא לבקש דמי כיס. היא החלה ליזום עסקים, התפרנסה בכבוד עד שהגיעה למיזם הנוכחי שלה שמאפשר לה לשלב בין המסורת לידע והמחזיר אותה חזרה לשורשים שכל כך חשובים לה.
הסבתא רבא של אבו-רקיק, סבתא ווטפא, הייתה מטפלת ברפואה משלימה. היא טיפלה באמצעות משחות ושמנים שעברו מדור לדור במשפחה, מגבר, לגבר. סבתא ווטפא, שחייה יותר ממאה שנה, הייתה האישה הראשונה שרכשה את הידע  בתחום מאבא שלה.

בחווה בתל-שבע אבו-רקיק מגדלת מגוון רחב של צמחי מדבר אורגניים מהם היא מפיקה את הסבונים והמשחות של בת המדבר. אחד מסודות הטפול בצמחי המרפא היה הקצח, שאומרים שהנביא מוחמד טיפל באמצעותו. "הקצח הוא ברכה", אומרת אבו-רקיק. מחקרים מראים שלקצח יש סגולות אנטי דלקתיות ואנטי בקטריאליות. את גרעיני הקצח ניתן לסחוט לשמן בעל סגולות רפואיות. אבו-רקיק משתמשת ביצור הסבונים והקרמים ב- 100% שמן קצח. היא מקפידה לשלב אותו בכל המוצרים. לסבון שדורש תהליך יצור ארוך, תכונות המקלות על בעיות עור כגון: אקנה, פסוריאזיס ועוד.

ומה החלום שלה? "השמים הם הגבול. אני רוצה להקים חברה שעוסקת בטיפול אורגני. משהו ברמה עולמית, שתהיה בין החברות הגדולות בעולם ושתעסיק הרבה נשים בדואיות". אבו-רקיק מבינה שכסף יביא לה את הכוח לשנות ולתרום לנשים הבדואיות.

___________________________________
אורנה גורן 052-3774700 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
עבודת חקר על התפתחות עמצאות האשה הבדואית
, ירושלים  18/08/2011 18:07:54
שלום , אני כותבת עבודת חקר קצרה בנושא האשה הבדואית . אני מעוניינת לראיין / לשאול ממספר שאלות בנושא מעמד האשה הבדואית והתפתחות עצמאותה בשנים האחרונות . למי אני יכולה לפנות ולהעזר בה ? תודה מראש על שיתוף הפעולה . ורד וקנין
תגובה לתגובה
איך אפשר לקנות את המוצרים?
, חולון  13/04/2010 11:10:11
בקרתי לפני חודשיים באוהל ,ומעוניית לרכוש מהמוצרים , אבל אנני יודעת איך אפשר ליצור קשר כדי לרכוש מהמוצרים מחכה לתשובה . תודה
תגובה לתגובה
  
+ מרים בת המדבר
, קבוץ הזורע, 17/01/2012 20:03:36
אני מחפשת את המייל של מרים בת המדבר
תגובה לתגובה
+ ללא נושא
, , 17/01/2012 20:00:29

תגובה לתגובה
+ רכישת מוצרים
, חיפה, 05/07/2010 20:19:38
שלום מרים ראשית ,היכן ניתן להשיג את מוצריך? שנית, אני מייצרת קרמים טבעיים משמניים צמחיים ושמנים אתריים באיכות מעולה. אני מכינה קרם לחות, מיי פנים, קרם רגלים גם לסכרתיים וסרום לפנים, אני מעוניינת להתחבר למישהו, אם זה מתאים לך ואת מעוניינת לשמוע ולהתרשם אשמח לפגוש אותך. בברכה ציפי
תגובה לתגובה
  
+ מייל של מרים בת המדבר
, קבוץ הזורע, 17/01/2012 20:00:21

תגובה לתגובה
יובש בידים
, רמת גן  26/02/2010 21:24:52
המחותנת שלי גרה באילת ומאוד סובלת מיובש קלוף וגרוד בידים בבדיקת אלרגיה נמצא כי אסור בשמים, קרם,גם סוגי אוכל וכו....האם נראה לך שאת יכולה לעזור לה?אם כן שלחי לי אימל שהיא תוכל לכתוב אליך בדיוק כי כתבתי מה שזכרתי
תגובה לתגובה
בת המדבר
, תל אביב  05/11/2009 12:33:47
אני גם היתי באוהל של מרים וקניתי סבון חלב נאקה וקרם לאקנה לבת שלי פשוט היה קסם
תגובה לתגובה
השראה
, הוד השרון  25/11/2008 12:05:38
אכן שלושה סיפורים ושלוש נשים מעוררות השראה
קראתי פעם אמירה שמאוד אהבתי
"היקום עשוי מסיפורים לא מאטומים ..."
וסיפורים כאלה הם בעיני חומר טוב לבנות ממנו ביקום
תגובה לתגובה
שימוש במוצרים של מרים
, פתח תקוה  31/10/2008 02:01:59
לפני כשלושה שבועות נסענו לבת המדבר ורכשתי כמה ממוצריה של מרים והמוצרים פשוט עובדים. הטחורים נעלמו אחרי 3 ימי שימוש במשחה העור בעקבים מתרכך והיציאות מסודרות בזכות שמן הקצח
תגובה לתגובה
 
כתבות נוספות במדור  
הייטק לנשים בלבד הייטק לנשים בלבד
מכשירים לנשות עסקים בתנועה מכשירים לנשות עסקים בתנועה
מובילות נטוורקינג מובילות נטוורקינג
מ-Small Talk ל- Business מ-Small Talk ל- Business
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
אקדמיה לסקס
הורות וילדים
בריאות
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  מפת האתר |  ארכיון כתבות |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות      עיצוב: סטודיו Symbols
וייזנט - תוכנות לעסקים