הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
דרך חיים בריאות
כאבי גב - כיצד לאבחן, לטפל ולמנוע

עד שמונים אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת תסבול בשלב כלשהו בחייה מכאב גב. סוג כאב הגב הנפוץ ביותר הינו כאב גב מכאני, כאב שאינו נובעים מדלקת, גידול או זיהום. כיצד לאבחן ,לטפל ולמנוע כאב גב - המדריך שיעזור לך עם כאבי הגב
כתבות נוספות
* איך לעכב את ההזדקנות?
 
     
 
עוד באתר -
ארגוני נשים   |   קווי מצוקה   |   לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
asimon180.jpg
    asimon120.jpg
 

תרופה חדשה לסרטן שד מוקדם
מחקר חדש בינלאומי קובע: שימוש ב'ארימידקס' (אנסטרוזול), מקטין את הסיכוי להישנות סרטן השד מקטין תופעות לוואי כמו קרישיות דם או סרטן רירית הרחם, בהשוואה לטיפול ההורמונלי מהדור הקודם, 'נולוודקס' (טמוקסיפן). גופים בינלאומיים המפרסמים הנחיות לטיפול ממליצים על 'ארימידקס' לטיפול בסרטן שד מוקדם ובפרט לנשים שאינן מתאימות לטיפול ב'טמוקסיפן' 
מאת: יהודית גבריאל
17/01/2004

מדי שנה מאובחנות בישראל כ- 4000 נשים שלקו בסרטן השד. אצל כ-80% מהן מתגלה הגידול בשלב מוקדם, דבר שמאפשר טיפול יעיל עד כדי ריפוי מוחלט מהמחלה. 

גידול סרטני של השד הוא גידול הממאיר הנפוץ ביותר בקרב נשים, מה שהוביל למחקרים רבים וגישות טיפוליות שונות במחלה זו. אחד הטיפולים הנפוצים הוא הטיפול ההורמונלי שמצטרף לטיפול הניתוחי, הקרינתי, הכימותרפי על סוגיו השונים והטיפול הביולוגי, כגון הרצפטין (לטיפול במחלה מתקדמת לחולות המתאימות ונמצא במסגרת מחקר בסרטן שד מוקדם). 

כדי להתאים לחולים טיפול אידיאלי, נדרשת הערכה של פרמטרים שיתוו את סוג הטיפול. הפרמטרים הקשורים לחולה הם גילה, מצבה הכללי והסטטוס המנופאוזלי שלה (עם או בלי ווסת). ואילו הפרמטרים הקשורים  בגידול הם שלב המחלה, דרגת אלימות הגידול, והאם הגידול נושא על גביו קולטנים להורמונים (אסטרוגן ופרוגסטרון). גורם אחרון זה הוא המכריע  להתאמת טיפול הורמונלי. 
במאמר זה נתמקד בהתאמת טיפול הורמונלי ללוקות בסרטן השד; מה ממליצים החוקרים לאור המחקרים האחרונים בתחום, ולמי מתאים מה.  

 הטיפול ההורמונלי: למי הוא מתאים?
הגידולים שרגישים להורמונים נמצאים בקרב שני שליש מהנשים בגיל אל-ווסת, ובקרב שליש הנשים הפרהמנופאוזליות (בעלות מחזור חודשי).
העיקרון שמסתתר מאחורי הטיפול ההורמונלי הוא שינוי הסביבה ההורמונלית בה התפתח הגידול הרגיש להורמונים. גידולים הרגישים להורמונים הם גידולים שנוכחות הורמונים נשיים (האסטרוגן) גורמת התרבות תאים ממאירים וכתוצאה מכך גדילת הגידול. לפיכך, הגידול צריך להימנע מחשיפה להורמון האסטרוגן. בשוק התרופות ההורמונליות קיימות תרופות רבות המנסות לתת מענה למצב זה למשל:
·         תרופות מקבוצת האנטי-אסטרוגנים דוגמת ה'טמוקסיפן' מונעות את קשירת האסטרוגן לקולטנים שעל גבי התא הממאיר - הטיפול נחשב יעיל בשלבי המחלה השונים ללא תלות בסטטוס המנופאוזלי של האישה.
·         תרופות מקבוצת אנאלוגים ל LHRH דוגמת 'זולדקס', מעכבות לחלוטין את פעולת השחלות ומחקות מצב של בלות שחלתית; הטיפול מתאים לנשים בגיל פריון (פרה-מנופאוזליות) עם סרטן שד מוקדם ומתקדם וניתן כזריקה תת עורית. 'הזולדקס' יכולה להינתן לעיתים כאלטרנטיבה לכימותרפיה  או בשילוב עימה. היתרון: פחות תופעות לוואי הקשורות בטיפול כימותרפי. כגון נשירת שיער.
·         דור חדש של אנטי-אסטרוגנים טהורים, שכביכול הורסים את הקולטן לאסטרוגן, שעל פני התא הממאיר, כדוגמת ה'פסלודקס'. התרופה מאושרת לשימוש בארה"ב (בקרוב בארץ) לטיפול בנשים בגיל אל ווסת  עם סרטן שד מתקדם אשר מחלתן התקדמה תוך טיפול בטמוקסיפן.
·         תרופות ה'נולוודקס' (טמוקסיפן) ה'ארימידקס', 'זולדקס', ו'פסלודקס'  פותחו ע"י החברה אסטרה- זנקה המובילה בטיפולים הורמונליים בעולם המיוצגת בארץ על ידי חברת טבע.


דור חדש לטיפול בסרטן שד
קבוצה נוספת לטיפול הורמונלי היא  מעכבי ארומטז ('ארימידקס', לטרוזול ואקזמסטן). התרופות הללו מעכבות את אנזים הארומטז האחראי לייצור הסופי של האסטרוגן ברקמות השומן ובבלוטת האדרנל, כתוצאה מכך יורדת רמת האסטרוגן בגוף באופן משמעותי. טיפול זה יעיל אצל נשים באל ווסת בלבד (ששחלותיהן אינן פעילות). תרופות אלו ניתנות כטבליה אחת, פעם ביום. ה'ארימידקס' הוכחה מבין כל מעקבי הארומטז כיעילה ביותר בטיפול סרטן שד מוקדם ומתקדם לעומת הטמוקסיפן.
פרופ' ג'פרי טוביאס מבית החולים ובית הספר לרפואה "University College" בלונדון
שנחשב מומחה בעל שם עולמי בתחום סרטן השד טוען כי "נתונים המגיעים ממחקרי הארימידקס בסרטן שד מוקדם, מטילים ספק בבחירת הטמוקסיפן כטיפול מועדף, והיתרון של תרופת ארימידקס על הטמוקסיפן הוכח מכמה בחינות: גם עבור חולות שאובחנו לראשונה וגם עבור חולות שכבר מטופלות בטמוקסיפן". בהמשך לדברים אלה הוא מוסיף "כדאי שחולות יתייעצו עם הרופא שלהן לגבי הטיפול הנכון עבורן". 

איך בודקים תרופות לסרטן?
בד"כ התרופות נבדקות במחלה מתקדמת (גרורתית) ורק אחרי שהוכחה יעילותן על פני הטיפול המקובל, הן עוברות להיבדק כטיפול במחלה מוקדמת ואף כטיפול מניעתי, לנשים עם סיכון יתר לפתח את המחלה.
מסלול כזה עברה תרופת ה'ארימידקס', אשר נכנסה לשימוש בשנת 1995, כקו שני במחלה גרורתית  ולאחר מכן כקו ראשון, לאחר שהוכחה יעילה יותר מה'טמוקסיפן', שעד אז היה הטיפול המקובל.
שני המחקרים מהתקופה האחרונה הוכיחו ש'ארימידקס' יעילה יותר מה'טמוקסיפן', בטיפול בסרטן שד מוקדם. כיום נחקרת התרופה גם כטיפול מנ

יעתי לנשים עם סיכון יתר ללקות במחלה. 

טיפול הורמונלי משלים בסרטן שד מוקדם
סרטן שד מוקדם מוגדר כמחלה ממארת של תאי רקמת השד עם או בלי בלוטות לימפה נגועות בבית השחי שבאותו צד(אך ללא גרורות שהתפזרו בזרם הדם). זהו טיפול הניתן לנשים עם סרטן שד ממוקם שעברו את הטיפול הראשוני במחלה - נשים שעברו: ניתוח, קרינה וכימותרפיה (לפי מידת הצורך) ושהגידול שלהן רגיש להורמונים.
במשך עשרים השנים האחרונות, היה נהוג להמליץ על טיפול הורמונלי משלים של  5 שנים (מרבית הישנויות המחלה מתרחשות במהלך חמשת השנים הראשונות מרגע אבחון המחלה), מכאן שמטרתו להפחית את הישנות המחלה ולהאריך חיים.
נשים שטופלו ב'טמוקסיפן', השיגו הפחתה של 50% בסיכון להישנות המחלה ואף הפחתה של 25% בתמותה ממנה, אך עדיין הסיכון לחזרת המחלה נותר לא מבוטל.
תרומת הטיפול המשלים בטמוקסיפן אינה מוטלת בספק; הרווח הוא משמעותי ויעילותו הוכחה, אך, יחד עם זאת, הטיפול לעיתים כרוך בתופעות לוואי (לדוגמה קרישיות יתר של הדם או סרטן רירית הרחם). לכן עלה צורך למצוא טיפול אחר, שיהיה יעיל יותר ויאפשר סבילות טובה יותר על פני ה'טמוקסיפן'.
בשנתיים האחרונות פורסמו מחקרים חדשים, המצביעים על כך שהטיפול ב'ארימידקס' נחשב יעיל יותר מה'טמוקסיפן': מפחית משמעותית את הישנות המחלה ויש לו פרופיל מועדף של תופעות לוואי.

מחקר ה- ATAC מוכיח: 'ארימדקס' עדיפה על ה'טמוקסיפן'
מחקר ה ATAC הבינלאומי, הוא הגדול ביותר שנערך בסרטן. המחקר כלל מעל 9300 נשים באל ווסת שלקו בסרטן שד מוקדם עם קולטנים להורמונים. המחקר בחן את יעילותה של ה'ארימידקס' מול ה'טמוקסיפן', כטיפול משלים למשך 5 שנים.
לאחר 4 שנות מעקב, התברר כי למטופלות ב'ארימידקס' היה סיכון נמוך יותר משמעותית (ב-20%) שמחלתן תחזור, בהשוואה למטופלות ב'טמוקסיפן'. כמו כן התברר כי קיימת הפחתה של למעלה מ-50% בסיכון להתפתחות סרטן בשד השני מעל זו שהושגה ע"י הטמוקסיפן.
המחקר בדק את בטיחות וסבילות התכשירים, וממסקנותיו נמצא כי למטופלות ב'ארימידקס', היתה הפחתה ניכרת בתופעות לוואי דוגמת: גלי חום, השמנה, דמם ויובש וגינליים, סרטן רחם, מחלות של קרישיות הדם כגון טרומבוזות ושבץ.
היארעות של סרטן הרחם במטופלות בארימידקס היה אף נמוך משיעור המחלה באוכלוסיה בריאה (ייתכן והשלכות ממצאים אלו יקבלו יישום בתחום הגניקולוגי).
תופעות הלוואי מהן כן סבלו המטופלות ב'ארימידקס' היו בעיקר קשורות במערכת העצם-שריר ושברים בגלל מחסור באסטרוגנים, אלא שתופעת לוואי אלו ניתנות לטיפול ולמניעה. חשוב לציין, כי במחקר לא היתה עליה בשכיחות מקרי השברים עם התקדמות זמן המעקב.
מחקר ה ATAC עדיין נמשך ויידרש זמן מעקב ארוך יותר על מנת ללמוד על תוצאותיו לטווח הארוך, הכוללות תופעות לוואי והישרדות.
ההמלצה לטיפול משלים ל-5 שנים היא עדיין נושא לא "סגור". יש מחקרים שבודקים טווח ארוך יותר לטיפול, כגון מחקר ה ATLAS (המתקיים גם בישראל), שבוחן יעילות טיפול בטמוקסיפן ל-5 שנים מול 10 שנים. מחקר אחר שהתפרסם לאחרונה,  מראה כי תוספת של מעכב ארומטז (לטרוזול) ל-5 שנים, כתוספת בתום השלמת 5 שנות טיפול עם טמוקסיפן, הפחית את הסיכון שהמחלה תחזור.
בימים אלו פורסם מחקר נוסף בסרטן שד מוקדם עם 440 נשים, , שמראה תוצאות מעניינות בנוגע לטיפול הורמונלי משלים בסרטן שד מוקדם. המחקר הראה שנשים שטופלו ב'טמוקסיפן' למשך שנתיים או שלוש ועברו לטיפול ב'ארימידקס' להשלמת ה-5 שנים, היו בעלות סיכון נמוך יותר (ב-60%) לחזרת המחלה, לעומת אלו שטופלו ב'טמוקסיפן' למשך 5 שנים. גם במחקר זה נצפו פחות תופעות לוואי במטופלות שעברו ל'ארימידקס'.
בנוסף לכך, תרופות מקבוצת מעכבי ארומטז נמצאו יעילות גם כטיפול טרום ניתוחי שמטרתו הפחתת נפח הגידול. בעצם הקטנת הגידול ניתן לעיתים למנוע כריתה מלאה של השד ולהסתפק בכריתת הגידול תוך שימור השד, דבר העוזר לנשים רבות להתמודד עם המחלה.

מהמחקר לפרקטיקה
בעקבות מחקר ה ATAC אושרה תרופת ה'ארימידקס' ע"י הרשויות האמריקאיות והאירופאיות, לטיפול בנשים באל ווסת, עם סרטן שד מוקדם, המבטא קולטנים להורמונים.
בארץ אושרה התרופה לשימוש ע"י משרד הבריאות, אך זו אינה כלולה בסל שירותי הבריאות. קפות החולים מאשרות את התרופה כטיפול מונע במקרים מיוחדים.
מתוצאות  מחקרים עדכניים אלה נראה כי אנו נמצאים בפני עידן חדש; מעמדו של ה'טמוקסיפן' כתרופת הבחירה ההורמונלית בסרטן שד מתערער, ואת מקומו מחליפות תרופות חדשות דוגמת ה'ארימידקס'.
אין כל ספק שהירידה בתמותה מסרטן השד הנצפית בעולם המערבי במהלך העשור האחרון תלך ותתעצם.  
 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
ליווי לקראת ואחרי ניתוח סרטן שד ליווי לקראת ואחרי ניתוח סרטן שד
הגלולות והמחזור החודשי הגלולות והמחזור החודשי
תבלינים לשיפור חיי האהבה תבלינים לשיפור חיי האהבה
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
אקדמיה לסקס
הורות וילדים
בריאות
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  מפת האתר |  ארכיון כתבות |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות      עיצוב: סטודיו Symbols
וייזנט - תוכנות לעסקים