הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
על סדר היום הסיפור שלה
שלושת האחיות מפוקהרה

שלוש אחיות מפוקהרה מנהלות עסק מצליח לטרקים וגם מנהלות מספר פרוייקטים להעצמת נשים. אם תגיעו לנפאל ותראו מדריכות טרקים ופורטריות זה בזכותן. עבור האחיות צ'טרי הכל אפשרי 
כתבות נוספות
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
asimon180.jpg
   
 

יעל לרר

יעל לרר, בעלת הוצאת "אנדלוס", חיה שנה בקהיר כדי ללמוד את השפה הערבית. לרר סבורה שהקהל הישראלי רוצה לחיות באשליה שאנחנו חלק מאירופה ולכן הוא מגלה חוסר עניין בספרות הערבית. בעולם הערבי לעומת זאת קיימת סקרנות לגבי ישראל
מאת: מאיה דבידוביץ'
28/05/2007

יעל לרר (40) היא העורכת הראשית והבעלים של הוצאת "אנדלוס" המתמקדת בתרגומים מהספרות וההגות הערבית לשפה העברית. לרר בוגרת התוכנית הבין תחומית באוניברסיטת ת"א, היתה העוזרת הפרלמנטרית של ח"כ בשארה במשך ארבע שנים וכיום חברה בבל"ד. היא חייה בקהיר במשך שנה שם למדה ערבית.  אחרי עשרות ראיונות לכלי התקשורת, היא נמנעת מלדבר על חייה הפרטיים ומתמקדת במסרים שהיא רוצה להעביר. 

על הקמת ההוצאה
"בסוף 1999 לאחר שסיימתי את עבודתי כעוזרת פרלמנטרית של ח"כ בשארה, עבודה שהייתה מעניינת מאד, אך שוחקת, החלטתי לפנות לכיוון אחר של עשייה שתתיישב עם תפיסת העולם שלי. מעטים מודעים לכך שאחוז הגברים היהודים הותיקים, האשכנזים והחילוניים הוא פחות מ-15 אחוז מאזרחי המדינה ואף על פי כן הם הקול הדומיננטי בתרבות הישראלית. התרבות הערבית לעומת זאת כמעט ואינה קיימת בשיח התקשורתי-תרבותי –פוליטי. מאז שנות ה-30 תורגמו פחות מ-40 כותרים של הספרות הערבית, בעוד שמצרפתית תורגמו למעלה מ- 300 כותרים . מתוך מודעות זו יזמתי את הקמת הוצאת אנדלוס, פניתי למתרגמים ואנשי תרבות שהיו שותפים להקמת ההוצאה".

האם מסובך להקים הוצאת ספרים?   
"לא מסובך להקים הוצאת ספרים, זו הסיבה שיש כל כך הרבה הוצאות. ההשקעה הכספית היא של כמה עשרות אלפי שקלים להוצאת ספר בודד . לצערי ההוצאה לא מחזיקה את עצמה מבחינה כלכלית ואני למעשה מפרנסת אותה ומתפרנסת מעבודות  תרגום ועריכה שאני מבצעת עבור אחרים. בימים אלו החלטתי לא להוציא ספרים חדשים ואני מתמקדת בפעולות שיווקיות של ספרים שהוצאתי כמו דוכן בשבוע הספר".

מדוע יש כל כך מעט תרגומים של ספרות ערבית?
"הקהל הישראלי רוצה לחיות באשליה שאנחנו חלק מאירופה. הדבר מתבטא בחומה פיזית (גדר ההפרדה) וגם בהתנכרות מוחלטת לעולם הערבי שמסביבנו. אנו מסתכלים על הערבים כאל עם נחות מתוך גישה אדנותית כמי שיש "לחנך" אותם ולא כאל בני אדם שווים. להבדיל מחוסר העניין שלנו, קיימת בעולם הערבי סקרנות רבה לגבי ישראל. מאמרים מעיתון ה"ארץ" מתורגמים לעיתונות הערבית, אנשי ספרות ותרבות קוראים סופרים ישראליים ומתייחסים אליהם בראיונות. נראה שהעולם הערבי קיבל את נוכחותנו אך אנחנו עדיין לא השלמנו עם נוכחותם כאן. מכל קצוות הקשת הפוליטית מליברמן עד ביילין מתייחסים לערבים כאל איום דמוגרפי ורק המפלגות הערביות מציעות קיום שוויוני לשני העמים".

האם רוב הקוראים של אנדלוס הם מהשמאל?

"לא בהכרח, יש גם מתנחלים ואנשי ימין. הרבה מאלו ששייכים ל"שמאל הנאור" אינם קוראים ואינם מתענייני

ם בתרבות הערבית והבעיה היא בעיה משותפת לכל הקשת הפוליטית. על אף החשיפה התקשורתית הרבה וביקורות מצוינות על ספרים שהוצאנו, רבים מהם נמכרו רק במאות בודדות של עותקים".

איך את מתוודעת לספרות הערבית?
  
"כל הסופרים שתרגמנו הם דמויות מוכרות מהזרם המרכזי של הספרות הערבית, כך שלא צריך לחפש מתחת לאדמה ולאתר את "הכוכב הבא". יש בראמאלה חנות ספרים מעולה ומגיעים אליהם ספרים נפלאים ויש גם מומחים לספרות ערבית שאפשר להתייעץ איתם. מתוך רשימת הספרים שהרכבתי תרגמנו בינתיים חלק קטן".

על החיים במצריים
"מאחר שראיתי שקורסים בערבית שאני לוקחת בארץ לא מובילים אותי לידיעת השפה הערבית, החלטתי למוד ערבית במצריים ושהיתי שנה בקהיר. החיים שם זולים מאד וקהיר זו עיר מדהימה. ישנם שם אזורים שפועלים כל הלילה. מדי שנה מתקשרים  אלי עשרות ישראלים שמתלבטים אם לטייל במצריים ורובם נוסעים".

לא מסוכן להיות ישראלי במצריים?
  
"עצם השאלה הזאת היא גזענית. אנשים מסתבכים יותר במקומות אחרים ועד כה כמעט ולא היו פעולות כנגד ישראלים. אני מצאתי שיש הרבה סקרנות ופתיחות. תחשבי בהגיון, מה יכול לקרות לך שם ותראי שאין שום סכנה ממשית שהיא חורגת מכל סכנות אחרות שכל תייר לוקח על עצמו". 

סופרות מעניינת

"שתי סופרות לבנוניות חנאן אלשיח והודא בראכת שספרים שלהן הוצאנו. בארכת היא סופרת מדהימה ביכולת הדיוק ובהתבוננות שלה ראיון מעניין איתה אפשר למצוא כאן  ".

מדוע את לא מדברת על עצמך?
"אני סבורה שהתקשורת מרשה לעצמה להיכנס לחייהן הפרטיים של נשים באופן כזה שהיא לא מעזה ביחס לגברים. קראתי לא מזמן ראיון עם מרב מיכאלי שעסק כל כולו בשעון הביולוגי שלה ובזה שהיא עוד לא הביאה ילד לעולם. ברגע שהמצב יהיה שוויוני אשנה את החלטתי".

מסר לנשים
"המודעות הפוליטית שלי היא פמיניסטית. הפמיניזם הליברלי המבקש שוויון עם גברים אשכנזים, כדוגמת המאבק על השתתפות בקורס טייס מחטיא להערכתי את המטרה, מאחר והוא מבקש שוויון עם צבא כיבוש. אני חושבת שבפרספקטיבה רחבה, על הפמיניזם לבקש שוויון חברתי כולל בין בני אדם ולהתנגד לכל סוג של דיכוי. אינני סבורה שאישה יכולה להיות גם מתנחלת וגם פמיניסטית". 

 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
ליעל לרר.
,   01/01/2010 11:00:27
מעניין מה את אומרת על הטרור האיסלמי ועל כל מה שקשור לזה ? האם את אדישה לטרור האיסלמי? או שזה בסדר מבחינתך ?
תגובה לתגובה
כמה מילים על יעל לרר
,   21/01/2009 14:48:19
יעל לרר חיה בתוך פרדוקס. הבעיה היא שלה ורק שלה. שתמשיך בעשייה התרבותית המבורכת שלה. על השקפותיה הפוליטיות המתנגשות זו בזו שתי וערב, אפשר לדלג.מה לעשות שיש אנשים שמכורים לשמאלנות שלהם כאילו הייתה דת. ליברליזם זה בטוח לא. רדיקליות הזויה - דווקא כן
תגובה לתגובה
קשה להזדהות עם יעל לרר - היא מהגרועים מהשמאלנים הקיצונים
,   17/06/2007 23:10:57
האם יעל לרר מכירה בזכותה של מדינת ישראל להתקיים?
אני ממש לא משוכנעת, נדמה לי שלא.
כמו כן: להגיד שבמצרים יש סכנה לישראלים זו גזענות? אולי גם להגיד שבעזה יש סכנה לישראלים זה קשקוש?
הגב' לרר היא מהאנשים שטוענים ש"הכל בגלל הכיבוש" ומצדיקים את מעשי הנבלה והטרור של אויבינו, ואוי ואבוי לתת לבמה לבנאדם כזה.
קשה לי להבין את מניעיה ומה שאני מאמינה הוא שלא מסתתרים מאחוריהם הגיון ובריאות נפשית. כולי תקווה שהגב' לרר תתעורר מאשליותיה ואולי תתחיל להבין היכן היא חיה. ואולי תצליח לחשוב בהגיון.
תגובה לתגובה
בבקשה
, צפון  17/06/2007 21:46:53
אשמח אם תיצרי איתי קשר למייל שלי dina@bizandp.co.il תודה. דינה
תגובה לתגובה
הידד
, צפון  17/06/2007 21:45:34
יעל, שמעתי על ההוצאה שלך והנה אני קוראת את המאמר. נפלא. רעיון שהגיע הזמן ליישמו, ובגדול. אנחנו כ"כ מתבצרים בעמדותינו ה'צודקות' וכו' וכו'. היכן אפשר למצוא פרסום כל הספרים שהוצאת לאור?
תגובה לתגובה
  
+ יפת הנפש השמאלנית
, תל אביב, 31/05/2010 20:57:33

תגובה לתגובה
 
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים