הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
על סדר היום הסיפור שלה
שלושת האחיות מפוקהרה

שלוש אחיות מפוקהרה מנהלות עסק מצליח לטרקים וגם מנהלות מספר פרוייקטים להעצמת נשים. אם תגיעו לנפאל ותראו מדריכות טרקים ופורטריות זה בזכותן. עבור האחיות צ'טרי הכל אפשרי 
כתבות נוספות
 
     
 
עוד באתר -
ארגוני נשים   |   קווי מצוקה   |   לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
asimon180.jpg
    asimon120.jpg
 

מרשה פרידמן
מרשה פרידמן מחלוצות הפמיניזם בארץ הגיעה לביקור מארה"ב. "מבחינת אוירה יש בארץ הבדל עצום ביחס למה שהיה כאן לפני כשלושים שנה", היא אומרת ומוסיפה שהשלום ביננו לבין הפלסטינאים צריך לעמוד בראש סדר היום של הפעילות הפמיניסטית. ראיון אישי 
מאת: מאיה דווידוביץ'
22/05/2007

מרשה פרידמן (69) מחלוצות הפמיניזם בארץ מתגוררת כיום בארה"ב. היא הגיעה לביקור בארץ והשתתפה באירוע שאורגן לכבודה ע"י ארגוני הנשים  "אשה לאשה" ו"קהילת נשים לומדת" שהיא אחת ממייסדותיו. בראשית שנות ה-70 פרידמן כיהנה כחברת כנסת מטעם תנועת ר"ץ.  היא מהראשונות שהעלו לסדר היום הציבורי את האלימות כנגד נשים ומהיוזמות להקמת מקלט לנשים מוכות  באותן שנים. כשהייתה בת 40 היא יצאה מהארון והיא ממליצה לכל אחת לקרוא את ספריה של אדריאן ריץ ' שטוענת כי ההטרוסקסואליות נכפתה על הנשים כדרך לשימור הפטריארכיה וכי למעשה נשים הן לסביות במהותן.

מדוע את חייה בארה"ב?
אני חייה שם מטעמים אישיים ולא מתוך אג'נדה פוליטית ונמצאת בקשר הדוק עם הארץ". 

המצב החברתי בארץ כיום
"מבחינת אוירה יש  בארץ הבדל עצום  ביחס למה שהיה לפני כשלושים שנה. מצד אחד אין ויכוח ציבורי על נושאים הנוגעים לנשים,  אך במקביל  גם לא מדברים על פוליטיקה.  אם  פעם נסעת  במונית או במונית שירות  תמיד היה ויכוח פוליטי עם הנהג או עם שארה נוסעים. היום הנהג לא פותח רדיו ואם כן אז שומעים מוזיקה. אני רואה בכך ביטוי להרגשת ייאוש  בנוגע לאפשרות לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני והישראלי ערבי. אני רואה אכזבה מהמערכת הפוליטית אחרי מלחמת לבנון השנייה ורואה ירידה ניכרת ברמה המוסרית הציבורית גם ביחס למה שהיה כאן לפני חמש או עשר שנים. אנשים מתחילים להסתגר בחייהם הפרטיים ומתעלמים עד כמה שאפשר מהשיח הציבורי. הם לא קוראים עיתון או צופים בחדשות  בטלוויזיה ומנסים להתעלם ממה שקורה.  אני חושבת שתמיד הייתה בארץ סכנה לדמוקרטיה וכעת  גם עולה סכנה שהציבור ייפול קרבן לדמגוגיה דוגמת תופעת גיידאמק שהיא בעיני מסוכנת מאד".

תחילת הפמיניזם בארץ
"הגעתי לארץ עם בעלי שקיבל כאן הזדמנות להיות מרצה אורח והחלטנו להישאר.  אני גדלתי בארה"ב באווירה שבה היה ברור שנשים מצביעות ויש להן נגישות להשכלה גבוהה ולקיום חיים כלכלים עצמאיים.  אופציות אלו נחשבו לנורמה. העניין שלי בפמיניזם כתפיסת עולם רחבה באה בעקבות ספרים של הוגות פמיניסטיות כמו סימון דה בובואר, שולמית פיירסטון ועוד רבות אחרות.  הספרים האלו לא היו נגישים פה. הבאנו אותם לארץ והעברנו אותן מאחת לשנייה על מנת לחלוק את המחשבות והרגשות שעלו בעקבות הגישה המהפכנית שמצאנו בהם.  ב-1972 הקמנו קבוצת דיון ראשונה על הנושאים שקראנו עליהם והקמנו את התנועה הפמיניסטית". 

>

על הפעילות הפרלמנטארית
"הכניסה לפוליטיקה  לא הייתה מתוכננת. יצאתי לתמוך בשולמית אלוני  כשהקימה את ר"ץ. אלוני  בקשה עזרה מהפמיניסטיות בארץ שתסייענה לה בפעילותה למען זכויות אזרח ובכלל זה זכויות נשים,  ובקשה שאהיה מספר שלוש ברשימה שלה.  בלי שום מחשבה  על האפשרות שאכהן כחברת כנסת  הצטרפתי אליה ואז בעקבות מלחמת יום כיפור היא זכתה לשלושה מנדטים ונבחרתי. את זיכרונותיי מתקופה זו אפשר לקרוא בספרי 'גולה בארץ המובטחת'".

על הפמיניזם היום
"אני רואה הרבה הישגים. נשים מתפרנסות באופן עצמאי, הן משתלבות במקצועות "גבריים", יש שירותים לקרבנות אלימות  ונשים יודעות מתי נעשה להן עוול ואינן משלימות עם כך, כפי שאפשר לראות באירועים אקטואליים כמו המקרים של הנשיא ושל  שר משפטים.  יחד עם זאת, הדרך לחברה שיוונית עדיין ארוכה ויש עוד הרבה מה לעשות".

באיזה חברה היית רוצה לחיות?
"אני שואפת לחיות בחברה חופשייה מהתנהגויות מבוססת מגדר, חברה ללא שבלונות של האופן שבו צריך להתנהג גבר והאופן שבו צריכה להתנהג אשה". 

לסביות
"אני מקבלת את התיאוריה של ריץ'  וסבורה כי היא מרכזית וחשובה בהגות הפמיניסטית. נראה לי  כי חשוב שנשים תדענה שיש אופציות לכל הכיוונים. מעבר לכך אינני מוכנה לדבר בתקשורת על חיי הפרטיים".  

מסר לנשים 
"אני סבורה שהשלום בנינו לבין הפלסטינאים צריך לעמוד בראש סדר היום של הפעילות הפמיניסטית ואני שמחה שיש פעילות רבה בתחום הזה.  אם לא יהיה פיתרון החיים יתדרדרו והמיליטריזם יגבר.  גבריות מלטנטית היא אסון לכולם. עלינו לגשת למשא ומתן ולהסכים לפשרות טריטוריאליות  ולקיומה של מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. בנוגע לזכות השיבה עלינו להכיר בעוולות שנגרמו ולשלם פיצויים כלכלים.  במקביל עלינו לזכור שערביי ישראל הם כ-20 אחוז מהאוכלוסייה והם מיעוט אזרחי גדול המופלה לרעה. עלינו לשאוף לביטול האפליה ולחתור לקראת היותנו דמוקרטיה אמיתית". 

לקטע מספרה "גולה בארץ המובטחת" – מרשה פרידמן, 1990  - הקמת המקלט

 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
אקדמיה לסקס
הורות וילדים
בריאות
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  מפת האתר |  ארכיון כתבות |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות      עיצוב: סטודיו Symbols
וייזנט - תוכנות לעסקים