הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
נשים וכסף שוק העבודה
ייעוץ תעסוקתי וסדנאות קריירה לנשים ב – I Twist

עבודה. קריירה. ייעוד. איפה היית רוצה להיות? מה הבחירה שלך? ב-I Twist מרכז לייעוץ הדרכה והכוונה תעסוקתית,תוכלי ללמוד מה היכולות, החוזקות והנטיה המקצועית שלך על מנת שתוכלי לממש אותן ולקדם את עצמך במקום שבו את הכי טובה
כתבות נוספות
* מי מנהל את המנהל?
* קורס להכשרת דוברים ואנשי יח''צ
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
asimon180.jpg
   
 

להתמודד עם ה-לא!

כולנו שונאים לקבל "לא" כתשובה ולומר "לא" לאחרים, אך בתקופה של הצפה במידע, הטרדות ואינספור בקשותאמירת "לא" הכרחית כדי לשמור על סדר היום ואיכות החיים. שירית בן ישראל תלמד אתכן לומר לא
מאת: שירית בן-ישראל
13/12/2011

מתי הייתה הפעם האחרונה בה אמרו לך 'לא' והרגשת מצוין? מתי אמרת למישהו 'לא' וקיבלת חיבוק ומילת תודה בתמורה? למה כל כך קשה לומר 'לא' וקשה אפילו יותר לקבל אותו, אפילו אם זה רק בפייסבוק?

אנחנו שונאים לומר 'לא' ושונאים עוד יותר כשאומרים לנו 'לא'
עוד לא נולד אדם שיעיד שהמילה 'לא' משמחת אותו, ולמרות זאת, 'לא' היא אחד ממילות המפתח הכי שכיחות בשפה, מילה שמגנה עלינו, הכרחית ביחסים, קריטית בניהול, חמצן לנשמה בהורות, שומרת עלינו בחברות ובשורה תחתונה, חיונית לשקט נפשי, צמיחה ואיכות חיים.

למה לעצמנו קל לנו לומר 'לא'?
למרות שאנחנו לא אוהבים לומר ולא אוהבים לשמוע את המילה 'לא', לעצמנו, אנחנו משחררים אותה לעיתים קרובות: לא אצליח, לא יתנו לי, לא אגיע לזה, לא בשבילי, לא יכול... כל משפט כזה, מקורו בחשיבת המחסור, בתפיסה קדמונית שלנו את עצמנו, כשווים הרבה פחות ממה שאנחנו באמת. את משפטי ה 'לא' הללו יש למחוק מהלכסיקון, כי הם מונעים מאיתנו להיות מי שיכולנו ומשאירים אותנו בביצת הנוחות החמימה לכאורה של עצמנו.

במשך השנה שומעים ואומרים רבים מאיתנו את המילה 'לא'
לא קיבלת קידום... לא קיבלת העלאה בשכר... לא נוכל לעמוד בהתחייבות...לא מעניקים דרגות כרגע...וגם, לא אוהבת אותך... לא רוצה להתחתן... לא רוצה אותך כחבר בפייסבוק... ועוד. מאחורי כל 'לא' שנאמר לנו בכל שלב בחיינו, מצוי, באיזשהו מקום בלב, גוש כאב תוצר העלבון שחשנו. רב מילות ה- 'לא' ששחררנו, לוו בתהליך התלבטות וקושי לא מבוטלים. 'לא' מתקשר אצל רובנו לתחושת דחייה, חוסר הערכה ופגיעה אישית, וזו הסיבה, שגם לתת 'לא' וגם לקבל אותו, קשה, מכביד, מעיק ומייסר.

"לפעמים קל יותר לעשות מאשר להסביר את ה 'לא'
"לפעמים קל יותר לעשות מאשר להסביר את ה 'לא', כתב לי ידיד בפייסבוק. "קל יותר לומר לא כשאת יודעת שהוא יעזור גם לך וגם לשני" כתבה לי ידידה אחרת. שניהם, כל אחד לחוד העיד בפני שלרב הם מעדיפים לא לומר לא, וגם לא לקבל אותו.  'לא' בלי הסבר מרגיש לרובנו כמו פצצה שנוחתת ללא אתרעה. לכן, רובנו מעדיפים לעטוף את ה 'לא' בסיפורים על גבול ההתנצלות. כל עניין ההרגשה הרעה מאמירת המילה הכול כך פשוטה מקורו בחינוך. מילדות מחנכים אותנו ש 'זה לא יפה לומר לא', ש 'אתה עלול להעליב אותו', אז אל תגיד לא. בדרך זו מלמדים אותנו שהרגשות של האחר חשובים יותר משלנו, אחרת איך תסבירו, שעדיף לומר 'כן' ולרצות את האחר על חשבון שביעות הרצון שלנו?.

רוצים רק את מי שאומר לנו 'לא'
"אני לא רוצה להיות חבר במועדון שמוכן לקבל אותי" אמר וודי אלן, במציאות כמו אצל אלן, אנחנו משתוקקים להתקבל למקומות שהכי פחות רוצים אותנו, לאלה שאומרים לנו את ה 'לא' הכי בוטה ומצליף. מועדוני הסטודנטים שאמרו 'לא' למרק צוקרברג יצרו אצלו את ה 'דרייב' העמוק לפיתוח רשת פייסבוק, המועדון שבו, לכל אחד, 'חנון' ולא מבוקש ככל שיהיה יש סיכוי כלשהו שלא יאמרו לו 'לא'. מייקל דוגלאס שהעז לומר 'לא' לדמי מור בסרט החשיפה, הפך את חייו מקומדיה מהנה לטרגדיה גורלית. המסר ברור: ל 'לא' יש מחיר, לעיתים הוא יקר מאמירת ה 'כן' גם אם הוא אינו אותנטי.

מערכות יחסים מזן 'לא- לא'
"למה בנות רוצות רק את מי שלא רוצה אותן, ומי שכן רוצה הן לא רוצות אותו" שאלה אותי חברה, שביתה נמצאת מזה מספר חודשים במערכת יחסים הרסנית מזן 'לא- לא': לא, הוא לא רוצה אותה, לא- היא לא מוותרת עליו. כך לומדים גברים רבים לשחק את משחק הבלתי מושגים, לומר 'לא' בשע

ה שהם משתוקקים לומר כן, כי גבר ה 'לא'- הלא מושג, הלא רוצה, הרבה יותר אטרקטיבי, די להיט בשוק, בעיני רב הנשים מהקולגה שאומר 'כן'.

ילדי ה- 'לא' הם הורי ה- 'כן'
"הורי אמרו לי לא על כל דבר, אני לילדים שלי לא אחזור על הטעות", אומרים הורים צעירים, רגע לפני שהם פוצחים במסכת יחסים עם הילדים, בה למילה 'לא' אין זכות קיום. מאוחר מידי הם מגלים, שאי- אמירת המילה 'לא' גדלה דור ילדים חסרי גבולות, חסרי יכולת קבלת סירוב, שחושבים שהכול אפשרי והכול מגיע, בעיקר להם.

להגיד לא בתרבות השפע- זו חובה
בעידן ההצפה במידע, חובה להשתמש במילה 'לא': לא רוצים לתת פרטים, לא רוצים את הדילים הלא אטרקטיביים, לא רוצים לחתום על הלוואות וערבויות, לא רוצים להשקיע מזמננו בסקרים של חברות שרוצות להגדיל מכירות. מיון וסינון הם 'לא' חיוני בעידן המידע, והם מונעים מאנשים לטבוע בטפל ומאפשרים להתמקד בעיקר. 

ל 'לא' יש מחיר, גם להיעדרו יש מחיר
ילד ה 'לא- לא' שגדל להיות מנהל ה 'לא-לא', זה שהודף כל בקשה ואומר 'לא', ממצב עצמו כחסר עמוד שדרה, מתפנק, שלילי במהות וחסר עוצמה.
המנהל שלא יודע להגיד לא, תמיד עמוס, תמיד חסר זמן, וכמעט תמיד לא מצליח לעמוד ביעדים, כי אינו יודע לסגור את הדלת, ומתקשה לסיים שיחות ארוכות מידי, או לחתוך דיונים שסוטים מהפוקוס.
הורים שלא יודעים לומר 'לא' לילדים מגלים על בשרם, שהדבר שהילדים שלהם הכי צריכים הוא גבולות, וגם מישהו שיעצור אותם וישאג לעברם בקול 'לא'.
זוגיות בלי 'לא' הופכת צפויה, משעממת, מאבדת ממוטיב הסקרנות, התשוקה ואי- הוודאות החיובית.
חברות שמציפות אותך בכל פעם שמתחשק להן, ואת אינך מסוגלת לומר להן לא, לא עכשיו, לא מתאים, לא רוצה... שוחקות אותך, עד שאת, ללא כוונה מודעת מייצרת פיצוץ כדי להתרחק מהן לכמה דקות או שבועות של שקט.
כשאתם אומרים 'לא'- לארוחת ערב שבועית, שידוע לכם שתעלה ביוקר, אתם מצילים את עצמכם מעוד ערב מדכא ומחוויה הרסנית נוספת בארסנל.
המילה 'לא' לכשהיא נאמרת ממקום של ביטחון ועוצמה, מייצרת גבולות, שומרת על הנשמה, מגדירה טריטוריה ומאפשרת מרחב מחיה, לשני הצדדים.

'לא'- מילה קלה, פעולה קשה
קל באימונים, קשה בקרב, ולמרות זאת, כשהכול נכשל  וברור לך שמהלך ההתנהלות הכללי יביא לידי תבוסה, אמור לעצמך 'לא'- 'אני לא יכול לנצח' וברח. כך לפי סון טסו, אסטרטג העל הסיני, מחבר הספר 'אמנות המלחמה', כי, בריחה אינה מפלה, כל עוד שלא הובסת עדיין יש לך סיכוי. רגע לפני תבוסה, המילה 'לא' היא האסטרטגיה החשובה ביותר.

לא, לא, לא, לא, לא, אז מה כן?
חשוב לזכור את שלושת כללי היסוד לגבי המילה 'לא':
•  'לא' אינו אישי.
• 'לא' הוא כלי הגנה: על הזמן שלך, הנשמה שלך, החיים שלך.
• 'לא' הוא זמני: התמדה, עקביות ונחישות, יהפכו רצף של 'לא' לניצחון מוחץ.

הגנו על זמנכם, הגנו על איכות חייכם. למדו להגיד לא. למדו לקבל לא. ובפעם הבאה שתתלבטו, אם ואיך לומר או לקבל את המילה הקצרה, תזכרו שלעיתים, אמירת או קבלת ה 'לא', גם אם היא קשה כרגע, תזכה אתכם בהזדמנות לעזור, לקדם ולהתפתח בהמשך, ושלא תגידו שלא אמרתי לכם...

________________________________
שירית בן-ישראל, יועצת אסטרטגית, מומחית לניהול רב- תחומי מנכ"לית חברת STS- עיצוב ארגונים מובילים בע"מ

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים