הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
דרך חיים הריון ולידה
סירוב לניתוח קיסרי - סכנה לעובר

מחקר חדש קובע: יולדות המסרבות לניתוח קיסרי בשל חשד למצוקת עובר, נמצאות בסיכון מובהק לתמותת תינוקות בשיעור של פי 3.3 לעומת קבוצת היולדות שהסכימו לניתוח בהול
כתבות נוספות
* דליפת מי שפיר
* כל מה שרצית לדעת על בדיקת מי שפיר
 
     
 
עוד באתר -
ארגוני נשים   |   קווי מצוקה   |   לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
asimon180.jpg
    asimon120.jpg
 

תופעות בהריון: לדאוג או לא לדאוג?
בתקופת ההריון, חלים שינויים פיזיים בגוף האישה וגם תופעות גופניות שונות. פרופ' אייל שיינר מסביר מה צריך להדאיג ומה לא בשלבי ההיריון השונים
מאת: פרופ' אייל שיינר
11/12/2011

תקופת ההיריון הינה תקופה נפלאה הרוויה בריגוש ובציפייה. יחד עם זאת, בתקופה זו הגוף עובר שינויים רבים החל משינויים הורמונאליים המשפיעים על מצב הרוח ועל תחושות שונות וכלה בשינויים פיזיים ובתופעות גופניות. חלק מן התופעות מהוות חלק אינטגראלי מההיריון בעוד חלק אחר עלולות להעיד על בעיה שונה הדורשת בדיקה והתערבות רפואית. כמו הרבה דברים בחיים גם בהיריון תזמון הוא שם המשחק, תופעות נורמאליות בחציו הראשון של ההיריון עלולות להעיד על בעיה בחציו השני ולהיפך. פרופ' אייל שיינר ממפה את התופעות המדאיגות והלא מדאיגות לפי שלבי ההיריון.

החציון הראשון להיריון

בחילות
והקאות - לא מדאיג
תחילת ההיריון מאופיינת בריבוי של בחילות ושל הקאות בשל העלייה בהורמוני ההיריון. הבחילות מתחילות במרבית המקרים בבוקר ונחלשות במהלך היום. תופעה זו נורמאלית לחלוטין ומחקרים שנערכו בעבר גילו כי היא איננה מזיקה לעובר שיודע לדאוג לעצמו לתזונה נאותה. מעניין לציין כי ישנם המחקרים שאפילו הראו כי בקרב נשים אשר נוטות לסבול מבחילות בוקר קטן הסיכון להפלה או ללידה מוקדמת. יחד עם זאת, חשוב לעקוב אחר ההקאות ובמצבים בהם יש חשש לתשישות נדרש לפנות מבעוד מועד לטיפול רפואי.

דימום - מדאיג
דימום קל (דהיינו הפרשה דמית חומה קלה) בשבועות הראשונים להיריון נחשב נורמאלי ונובע כחלק מתהליך השתרשות העובר ברחם. סיבה נוספת שעלולה לגרום לדימום קל היא שחיקה של הרקמה הרגישה באזור כתוצאה מבדיקה גניקולוגית. יחד עם זאת, במקרים בהם מופיע דימום כבד יותר חשוב לפנות לבירור רפואי מפני שייתכן כי מדובר בהפלה מאיימת או בהיריון חוץ-רחמי. חשוב לציין כי דימום צריך תמיד להדליק נורה אדומה ובהתאם מומלץ להגיע לבדיקה רפואית.

כאבים בבטן התחתונה – לא מדאיג
בעיצומו של החציון הראשון להיריון או בתחילת החציון השני עלולים להופיע כאבים שמקורם במתיחה של הגידים והשרירים התומכים ברחם, כאב זה מורגש בעיקר בקימה מישיבה או משכיבה.יחד עם זאת חשוב לציין כי כל כאב חזק שאינו חולף דורש בירור רפואי ועלול להעיד על בעיות שונות כגון היריון חוץ-רחמי. כמו כן כאב גב המלווה בתלונות של דחיפות ותכיפות במתן שתן מחייב לשלוח תרבית שתן.

חולשה, סחרחורות וחיוורון – מדאיג
תופעות אלה עלולות לרמוז על התפתחות של אנמיה - מחסור בברזל. התפתחות העובר והשילייה בגופה של האם גורמים להגברת הדרישה לכדוריות הדם האדומות ומתבססים על הברזל כאבן הבניין החשובה ביותר. צריכה מועטה של ברזל עלולה לגרום להידלדלות המאגרים בגופה של האם ולהופעת אנמיה. אי לכך, מומלץ להקפיד הקפדה יתרה על צריכת מזונות עשירים בברזל או לצרוך תוספי ברזל בזמן תקופת ההיריון. יש לציין כי תופעה זו לא מסכנת באופן מיידי את האם ואת העובר אבל רצוי לגלות ערנות על מנת למנוע סיבוכים אחרים.


החציון השני להיריון

כאבי גב
ראשית כל חשוב לציין בהקשר זה כי כאב גב המתפשט אל עבר הבטן ומלווה בהתקשות של הרחם (ניתן לשים את

היד על הבטן ולהרגיש) הוא סממן לצירים ודורש התייחסות.
לא מדאיג: בתקופה המתקדמת של ההיריון כאב גב הוא תופעה נפוצה הנובעת מכובד הבטן וגודלה בשילוב עם ירידה בטונוס שרירי הבטן ועליית משקל השדיים כהכנה להנקה. תופעות אלה משפיעות באופן משמעותי על היציבה וגורמות לשינויים מבניים זמניים בעמוד השדרה. ניתן להקל על כאב זה באמצעות חימום השרירים, מנוחה על מזרון קשיח, תרגילים מודרכים, ומתיחה קלה של השרירים.

רטיבות בתחתונים – מדאיג
רטיבות מוגברת עלולה להעיד על ירידת מים ותחילת לידה או על דליפת מי שפיר, שני המצבים דורשים התערבות רפואית. יחד עם זאת, במקרים רבים נגרם בלבול בעקבות תופעות של דליפת שתן הנפוצות בשלב זה של ההיריון. נוזל שקוף או צהבהב ובעל ריח חזק של זרע או חרובים עלול להעיד על דליפת מי שפיר. דרך מדויקת יותר לבדוק את מהות הדליפה היא באמצעות פד דיאגנוסטי בשם 'מיטסט' הנמצא בשימוש בבתי החולים וניתן לרכישה גם לשימוש ביתי ללא מרשם רופא.

כאבי אגן – לא מדאיג
לקראת הלידה מתחוללים בגוף שינויים התורמים להכנת הגוף ללידה. אחד מההורמונים שרמתם עולה בשלב זה הינו הורמון בשם רלקסין, הורמון זה גורם לרפיון של האגן כהכנה ללידה. נוכחותו של הורמון זה ורפיון האגן עלולים לגרום לכאבים באזור האגן. כאבים אלה ניתנים לאבחון באמצעות לחיצה על עצמות האגן, אם הלחיצה על עצמות האגן כואבת ככל הנראה מדובר בתופעה זו.

דימום – מדאיג
דימום כאמור אמור להדליק נורה אדומה. דימום לקראת סוף ההיריון הינו תופעה נורמאלית המרמזת על תחילת לידה ועלול להיגרם כתוצאה מפתיחת הפקק הרירי שבצוואר הרחם, תופעה זו נקראת bloody show. יחד עם זאת, דימום בחציו השני של ההיריון יכול לרמוז גם על שיליית פתח, סיבוך שנגרם כתוצאה ממיקום השילייה בתחתית הרחם ולמעשה חסימה או חסימה חלקית של דרכו של העובר לאוויר העולם, או על מצב של היפרדות שילייה, סיבוך שמהותו התנתקות של השילייה מדופן הרחם, דבר הגורם לסיבוכים בגוף האם ובעובר. חשוב לציין כי ערנות ובדיקה של מהות הדימום בשלב זה תמזער את הישנותם של מצבים מסוכנים.

בחילות והקאות – מדאיג
בשלב זה של ההיריון בחילות הקאות אינן שכיחות ויש לברר אם הן נובעות ממקור זיהומי, מחלת כבד או תופעה אחרת. חשוב לציין כי בחילות והקאות יכולים להופיע אצל האישה ההריונית כמו אצל כל אדם אחר גם כתגובה למזון לא טרי או לזיהום חיידקי או ויראלי.

לסיכום, תקופת ההיריון כוללת תופעות רבות המשתמעות לשני פנים. הדבר החשוב ביותר הוא להפעיל שיקול דעת: כאבים עזים, הפרשות מוגברות, דימומים או כל תופעה בלתי רגילה אחרת המופיעה בכמות גדולה ולאורך זמן דורשות בירור רפואי וכמובן שבהיריון כמו בכל דבר אחר הקשור לבריאות, "אם יש ספק, אין ספק" ויש לגשת לבדיקה רפואית.

___________________________________
פרופ' אייל שיינר, יו"ר ועדת ההתמחות ורופא בכיר בחטיבת מיילדות וגינקולוגיה בבית החולים סורוקה

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
אקדמיה לסקס
הורות וילדים
בריאות
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  מפת האתר |  ארכיון כתבות |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות      עיצוב: סטודיו Symbols
וייזנט - תוכנות לעסקים