הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
נשים וכסף שוק העבודה
ייעוץ תעסוקתי וסדנאות קריירה לנשים ב – I Twist

עבודה. קריירה. ייעוד. איפה היית רוצה להיות? מה הבחירה שלך? ב-I Twist מרכז לייעוץ הדרכה והכוונה תעסוקתית,תוכלי ללמוד מה היכולות, החוזקות והנטיה המקצועית שלך על מנת שתוכלי לממש אותן ולקדם את עצמך במקום שבו את הכי טובה
כתבות נוספות
* מי מנהל את המנהל?
* קורס להכשרת דוברים ואנשי יח''צ
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
asimon180.jpg
   
 

פיטורין כהזדמנות

הפיטורין אינם אישיים. הפיטורין שלך הם רק ממקום העבודה. פיטורין כואבים ככל שיהיו הם עובדה שאינה בשליטתך, מה שתבחרי לעשות אחרי הפיטורין, זה לגמרי בידיים שלך. מפוטרת יקרה, אמרו לך שפיטורים הם הזדמנות?

מאת: שירית בן-ישראל
04/12/2011

אם תשאלו את אברהם לינקולן שהתמודד 46 פעמים לבחירות בארה"ב לתפקידים שונים והפסיד ברובן, עד שהפך לנשיא ארה"ב, או את פרס שספג אינספור הפסדים בדרך לתפקידים בממשלה, פיטורים או הפסד בהתמודדות הם הזדמנות. גם אילן בן- דב ותשובה שנדרשים לפרוע את חובותיהם ועולמם מאיים לקרוס, או רוני גמזו מנכ"ל משרד הבריאות שפוטר לפני יומיים חושבים כרגע על הזדמנויות. צריך הרבה אמונה בעצמך, אורך רוח והתמדה, כדי לצלוח את המשבר הרגעי ולהפכו לרגע מכונן ובונה עתיד.

2012 מאיימת להיות שנה משברית, מזעזעת שווקים, ארגונים, מפעלים ועובדים. הסנונית הראשונה שמבשרת על הזעזועים הקרבים היא פרטנר, שהודיעה על פיטורים של בין 1,000- למספר לא ידוע של עובדים. אחריה, יגיבו שאר חברות התקשורת, התעשייה, ההי- טק והחברות הפיננסיות, שהורדת אחוזי הניהול הגבוהים שהן גובות נמצאת על הכוונת של הממשלה ומאיימת לנגוס ברווחיהם.

אם אתן בין המפוטרים, חשוב שתדעו את כל האמת על הפיטורין שלכן ועל הבחירה המרכזית העומדת בפניכן- להישאב לקושי או לצמוח להזדמנות.

צעירה משוחררת ורעבה לכסף
את צעירה, רק לפני כשנה וחצי השתחררת אחרי שתי שנות שירות בצה"ל, יצאת לטיול קצר בחו"ל ומיד התברגת בחברת תקשורת, כשמטרה אחת מול עיניך- לעשות כסף. בפועל, נתת את הנשמה ועבדת 12 שעות ביממה כדי לעמוד ביעדים. החברים שכחו איך את נראת, אבל את היית מרוצה. הייתה לך מטרה חשובה- תכננת לחסוך כסף ללימודים. שכר הדירה קורע אותך, התשלומים והאוכל מחסלים לך את שארית המשכורת, אבל את המלכה של הממלכה הצנועה שלך בת 10 מ"ר, בדירת 3 חדרים עם עוד שני שותפים דלפונים ומאושרים במרכז תל אביב. את מרגישה דינאמית ועוצמתית, חושבת עתיד, בטוחה בדרך שלך, וזה מה שחשוב לך.
אתעדיין לא יודעת, אבל בחודש הבא, שמך יהיה ברשימת המפוטרים בארגון.
ביום הפיטורין, חברים יגידו לך שאת צעירה, שבטוח שתמצאי עבודה. אמא שלך תשאל "למה דווקא את לא מצליחה להחזיק מעמד במקום אחד, כמו אבא שלך למשל, שעדיין עובד באותו מקום מזה 35 שנים". היא לא מבינה שהעולם השתנה. החבר החדש שלך יחשוב שאת לא רצינית, שאי אפשר לבנות איתך חיים, כי את לא יציבה...

זוג הורים, משכנתא ותשלומים חונקים
בשנתיים האחרונות, אחרי שהרגשתן שמצאתן את מקומכן בתפקידים שכל אחד ממלא במקום עבודתו, החלטתן להרחיב את המשפחה, הרגשתן שעכשיו אתן יכולות. קניתן דירה, כמובן שלקחתן משכנתא גדולה, סיכמתן שהמשכורות שלו תכסה את המשכנתא והאוכל ועם השאר תצטרכו להתמודד באמצעות המשכורת שלך, כולל סל מוצרים היקר לתינוק והתחזוקה השוטפת.
את עדיין לא יודעת, אבל בחודש הבא, שמך יהיה ברשימת המפוטרים בארגון.
חשבת שמצאת את מקומך בעבודה ועכשיו, את מוצאת עצמך, חצי שנה לאחר חופשת לידה בצומת דרכים לא פשוטה.
נשמות טובות תאמרנה לך שזה לא נורא, שחשוב שתהיי עם התינוק, שממילא יותר ממחצית המשכורת שלך הולכת לכיסוי שכר המטפלת, עובדה שאין טעם להתווכח איתה, וגם שקשה להיות גם אמא וגם אשת קריירה, ושאולי עדיף לך כך...

או טו טו אתה יוצא לפנסיה
יש לך רק עוד ארבע שנים עד לפנסיה. מזה 43 שנים את עובדת, כמעט ולא החסרת יום עבודה. נכון שאת מותשת, מזמן רצית לצאת לפנסיה, אבל ידעת שאת צריכה "לסחוב" רק עוד קצת, כדי שתוכלי לחיות בכבוד עם משפחתך בשנים שאחרי הפנסיה.
את עדיין לא יודעת, אבל בחודש הבא, שמך יהיה ברשימת המפוטרים בארגון.
הביטחון שהיה לך משך השנים מפנה מקומו לאי- וודאות, היציבות מתחלפת בסימני שאלה, תחושת החוסן שאפיינה אותך מפנה מקומה לשבריריות וחששות.
חברים ותיקים יאמרו לך שמוחות וכוחות כמוך, עם ידע וניסיון מקצועי שהולכים ונעלמים, הם בבחינת מצרך מבוקש, במיוחד בתעשייה. ושאם תפעלי, תזהי ותיצורי הזדמנויות, תוכלי גם ולמרות בגילך המתקדם להצליח למצוא מקום עבודה לשנים הקרובות...

שלוש עובדות מרכזיות בתהליך הפיטורין
בין שאת צעירה או מבוגרת, נשואה, גרושה או רווקה, גבר או אישה, הורה בפועל או מתעתד להיות, אקדמאית או לא, את חייב תלהכיר את שלוש העובדות הקשורות לפיטורין שלך.
ראשית, הפיטורין אינם אישיים. לא בהכרח את עובדת גרוע, ייתכן שאת עובדת נהדרת שעולה ביוקר למעביד, או עובדת מאתגרת שמאלצת את המנהל הישיר להתאמץ מה שמקשה עליו, או פשוט לא מקורבת למקבלי ההחלטות כמו העובדים שיישארו בארגון.
שנית, הפיטורין שלך הם רק ממקום העבודה, הם אבדן משמעותי של חלק ממה שמגדיר אותך (ובתקופתנו מאחר והעבודה מגדירה חלק נכבד מהמהות והזהות, עוצמת הפגיעה גדולה מבעבר), ובכל זאת- החיים ככלל עדיין בידיים ובשליטה שלך.
ושלישית, פיטורין כואבים ככל שיהיו הם עובדה שאינה בשליטתך, מה שתבחרי לעשות אחרי הפיטורין, זה לגמרי בידיים שלך, בתנאי שלא תצללי לפרשנויות שואבות אנרגיה של דחייה, נטישה, פגיעה אישית ודיכאון שהם מאד אנושיים וטבעיים במצב של פיטורין. 

אז מה תעשי ביום שאחרי?
לא נתייפה, נשים את האמת על שולחן: פיטורין הם חוויה לא קלה ולא פשוטה. פיטורין בזוגיות משנים את האיזון, מכניסים מתחים שעלולים מהר מאד לפגוע ביחסים. פיטורין של צעירות, שרק התחילו לטעום את העולם, עלולים לייצר הרהורים על מידת העצמאות האפשרית מול זו הרצויה ומחשבות הנעות על הציר בין עצב לדיכאון. פיטורין רגע לפני הפנסיה מביאים מחשבות נוגות על החיים שעברו ועל אלו שרציתן לחיות בשנים הבאות.

פיטורין- צומת לבחינה עצמית
במרוץ המטורף של החיים, בין ה"אני" לקריירה, למשפחה, ללימודים ולחברים, אנשים ממעטים לעצור. ל

עצירות בחיים יש משמעות וחשיבות, הן כמו תחנות הדלק למכוניות, מאפשרות לנו לבחון את עצמנו בשקט, כדי לתכנן צעדים קדימה. אם אתן יכולות ליהנות מדמי אבטלה, קחו אוויר, הגדירו לעצמכם פסק זמן קצר, תחמו אותו בזמן ותיהנו מהחקר העצמי הכי עמוק שתוכלו והכינו לעצמכן כמה רשימות:
• רשימת החוזקות, הכישורים והעוצמות
• רשימת החולשות
• רשימת מכרים מכל שנות חייכן, מסודרות ע"פ ערים, מקום עבודה ותפקיד
• רשימת המקצועות/ התפקידים שאתן משתוקקות לבצע
• רשימת החלומות שהיו לכן ונזנחו במרוץ החיים
• רשימת הערכים החשובים לכן ודרכים לביטוי מלא שלהם בחייכן

החיבורים שתייצרי בין כל פרטי המידע ירחיבו את זווית הראייה ויגלו אפשרויות תעסוקה שלא חשבת עליהן.

פיטורין- הזדמנות לשפר יחסים במשפחה
"את אף פעם לא בבית", "את מגיעה מאוחר כל יום" ועוד משפטים ששמעת לאורך השנים בחרת שלא לשנות דבר בהתנהלות בגינם, עכשיו לאחר הפיטורין, ניצבת בפניך הזדמנות לבצע מקצה שיפורים נקודתי, שישפר את מארג היחסים: השקעי קצת בבית, בזוגיות, במשפחה. דמייני שאת בחופשה, במיוחד אם קיבלת פיצויי פיטורין, מענק או דמי אבטלה, צאי לבלות, תיהני, תחזירי לעצמך את מצב הרוח והאנרגיות החיוביות.  

פיטורין- הזדמנות להשלים לימודים או לשנות מקצוע
בנקודת בה את ניצבת, ייתכן ותרצי לבחון את תחום העיסוק שלך. אם הוא ואת לא מגובשים, זו הזדמנות לחשוב על לימודים: אקדמאיים או מקצועיים. בעשור האחרון פרחו מקצועות חדשים, בעלי פוטנציאל צמיחה כלכלי משמעותי, למשל האימון, או קידום אתרים (SEO), או עיצוב אתרים בוורדפרס או ג'ומלה, או ייעוץ כלכלי.

שתיים מחברותיי בנות 45 פוטרו במשבר של 2008 מחברה עסקית שהתמחותה בניהול ידע. אחת, בחרה להיכנס למיני משבר, ממנו יצאה לאחר כשנה וכיום היא עובדת במשרה סבירה בעסק מתחרה. השנייה, החליטה לקפוץ למים עמוקים, השקיעה את הפיצויים בהכשרה מקצועית וכיון היא בעלים ומנהלת חברה מצליחה בתחום ניהול ידע, ואף מעניקה שירות לחלק מהלקוחות שהכירו אותה בתפקידה כמנהלת בחברה הקודמת. הלימודים וההכשרה המקצועית בהם בחרה להשקיע בצד האומץ לבצע שינוי עשו את הבדל.  

פיטורין- הזדמנות לפתיחת עסק משלך
אם רוב חייכן חלמתן להיות עצמאיות ולא העזתן, אין כמו רגע הפיטורין להעלות את החלום לתודעה ולהתחיל לבחון את פוטנציאל מימושו. מיכל בת 35 פוטרה מתפקידה כמנהלת תיקי לקוחות בחברה בה עבדה כעשור. בשבוע הראשון לאחר הפיטורין ארגנה מחדש, כמו רוב המפוטרים את קורות החיים, ענתה להצעות עבודה ותכננה למצוא משרה דומה. שיחה אקראית עם חברה יצרה החלטה להשקיע את כספי הפיצויים בשותפות בעסק חדש, שמעניק שירותי טלמיטינג לחברות, על בסיס היכולות המוכחות של השתיים וניסיונן העשיר בתחום. הן עובדות פחות, הן חופשיות יותר, מרוויחות ומאושרות. 

פיטורין- הזדמנות להיערכות פיננסית משופרת
אם אתם עובדים בשתי משרות מלאות ויותר בכדי לשלם משכנתא או שכ"ד והוצאות שוטפות, נסו למצוא דרכים להוזלת עלויות החיים. מצוקה מולידה תשוקה, רגעים קשים מולידים פתרונות יצירתיים. יישובים קהילתיים, יישובים, קיבוצים, עבודות הכוללות מגורים- הם פתרונות טובים לניידים שביניכם.
בינואר 2012 יוכל חלקכן למשוך את כספי קרנות ההשתלמות. ההורים, יועצים בבנקים ובחברות ההשקעות ימליצו לכם להשאיר את הכספים להמשך החיסכון, ואני אומרת לכן, החיים קצרים, אין ביטחון באורכם, מה שבטוח, שהיום, עכשיו, אתן צריכות וראויות לחיות טוב:  משיכת הכספים מקרנות ההשתלמות עדיפה על לקיחת הלוואות בריביות גבוהות, במיוחד שבמציאות העכשווית של התנהלות החברות הפיננסיות, עתידו של הכסף אינו בטוח.

פיטורין- גם טראומה וגם חלון הזדמנויות
פיטורין, רגע לאחר שהם מייצרים חוויה כאובה הם חלון הזדמנויות שייפתח רק אם תעזרו לו.
אם אתן צעירות חסרות מקצוע, חפשו לכן משרה מיידית שתכניס כסף, אתן יכולות להיות דוג ווקריות, מלצריות, ברמניות, או בייביסיטריות ותרוויחו בשעה יותר ממה שהרווחתם עבור שעה בעבודה ממנה פוטרתם. במקביל, בשאנטי, בלי לחץ, תחפשו עבודה לטווח בינוני. אם הכסף לא מספיק, זה הרגע לחשוב על חזרה לבית ההורים. כהורה, אני מבטיחה לכן שזו אינה משאת ליבם של הורים, אך ברגע קריטי מי אם לא ההורים יתייצב לצידכן?. בכל מצב, אל תיכנסו למסכת הלוואות בנקאיות לכיסוי עלויות חייכן.  

אם ניחנתן בחשיבה עצמאית, ביכולות תקשורת גבוהות ובידע וכישורי שיווק עצמי, בכל גיל תוכלו לחשוב על עסק משלכם. SOHO –  ,SMALL OFFICE HOME OFFICE זה כל מה שצריך היום בשביל עסק משלך: הסלון או המטבח יתאימו, לפטופ וסלולארי ולמהדרין אייפד 2, בצירוף מומחיות ויכולות שיווק הם מצרכי בסיס לעסק החדש שמרכזו ביכולת או מומחיות שלך.

בכל גיל, פיטורין יכולים להפוך להזדמנות מצוינת לעצירה ובחינה של כישורים, יכולות, אפשרויות והזדמנויות, וחיבור שלכן לחלומות מפעם ולמחשבה, שאולי תוכלו להשתמש באירוע הלא נעים כהזדמנות למימוש חלומות ישנים, שינוי כיוון, חזרה לימודים או מעבר משכיר לעצמאי. להישאב לקושי או לצמוח להזדמנות- זו הבחירה הקריטית שבידכן.

___________________________
 שירית בן-ישראל, יועצת אסטרטגית, מומחית לניהול רב- תחומי מנכ"לית חברת STS- עיצוב ארגונים מובילים בע"מ

 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים